Online alışverişte plansız satın alma davranışı: Y ve Z kuşaklarının karşılaştırması
Impulsive buying behavior in online shopping: A comparison of generations Y and Z
- Tez No: 530087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnternet teknolojisinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak tüketicilerin geleneksel satın alma davranışları değişmekte ve online alışveriş büyük bir önem kazanmaktadır. Tüketim toplumuna dönüşen dünyada hedonik unsurlar tüketimi şekillendirmekte ve plansız satın alma araştırmacıların üzerinde önemle durduğu konuların başında gelmektedir. Teknoloji ile içinde yaşanılan tüketim toplumunun şekillendirdiği ve ekonomik yaşama yeni yeni dahil olan Z kuşağı, Y kuşağı ile karşılaştırmalı olarak online alışverişte plansız satın alma bağlamında incelenmiştir. Anket yöntemi ile elde edilen 584 katılımcıya ait veriler analiz edilerek online alışverişte plansız satın alma bağlamında Y ve Z kuşakları arasındaki olası farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Online Alışveriş, Plansız Satın Alma, Tüketici Davranışı, Y kuşağı, Z Kuşağı.
Özet (Çeviri)
Depending on the developments in internet technology, traditional purchasing behaviors of consumers are changing and online shopping has recently becoming of great importance. In the world that turns into a consumer society, hedonic elements shape consumption and impulsive buying is the forefront of the issues on which researchers place an important level. In this thesis the Generation Z, which is shaped by the consumer society that is not only experienced by the technology but also newly included into the economic life, has been examined in the context of impulsive buying in online shopping in comparison with Generation Y. By analyzing the data of 584 participants obtained by the questionnaire method, possible differences between Generation Y and Generation Z in the context of impulsive buying in online shopping were tried to be analyzed. KEYWORDS: Online Shopping, Impulsive Buying, Comsumer Behavior, Generation Y, Generation Z.