Rsa kriptosistemi ve p-1 çarpanlara ayırma algoritması
RSA cryptosystem and p-1 factorizations algorithm
- Tez No: 530114
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSRAFİL OKUMUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
RSA kriptosisteminin güvenliği, tamsayıların çarpanlarına ayrımının zorluğu üzerine kuruludur. Bu kriptosistemi kırabilmek için çeşitli çarpanlara ayırma algoritmaları geliştirilmiştir. Bu algoritmalar özel amaçlı ve genel amaçlı algoritmalar olmak üzere iki ana başlık altında çalışılmaktadır. Bu tezde literatürde var olan bazı özel amaçlı çarpanlara ayırma algoritmaları incelenmiş, p-1 çarpanlara ayırma algoritması detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The security of RSA cyrptosystem is based on the difficulty of factorization of integers. Various factorization algorithms have been developed to break RSA cryptosystem. Those algorithms are practically studied in two main titles, special- purpose algorithms and general-purpose algorithms. In this paper, several special-purpose factoring algorithms already existing in the literature are studied and an in depth analysis of p-1 factoring algorithm is addressed.