Salpenjektomi operasyonlarının over rezervi üzerine etkileri
The effect of salpingectomy operations on ovarian reserve
  1. Tez No: 530176
  2. Yazar: ÖZGE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT HAKKI GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Salpenjektomi, son yıllarda tüm dünya genelinde giderek artan bir hızla yapılan bir operasyondur. Gerek over kanseri etyopatogenezindeki değişikler sonucu önerilen profilaktik salpenjektomi gerek İVF tedavisi planlanan hidrosalpenks tanılı hastanın tedavi öncesi başarı şansının artırılması için uygulanan salpenjektomi bu durumun ana nedenleri arasındadır. Over, tuba ve uterusun yoğun damarsal anastomozları ortadadır. Yaptığımız bu işlem ile damarsal ağa verilen potansiyel hasar sonucunda ovaryen fonksiyonu nasıl bir etkide bulunduğumuz son yıllarda araştırmalara konu olmuştur. Biz de çalışmamızda salpenjektominin over rezervine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza çeşitli endikasyonlarla salpenjektomi operasyonu geçiren 28 ile 54 yaş arasında (42,4±5,5) toplam 119 hasta prospektif olarak dahil edildi. Preoperatif ve postoperatif 6. haftada ölçülen FSH, LH, E2 ve AMH değerleri karşılaştırıldı. Sürekli sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile, normal dağılım göstermeyen operasyon öncesi ve sonrası değerlerin karşılaştırılması Wilcoxon İşaret testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Salpingectomy has been an ever increasing operation worldwide in recent years. It performed both prophylactically due to recommendations resulting from changes in ovarian cancer etiopathogenesis and, aiming to enhance the success rate of planned IVF in patients diagnosed with hydrosalpinx are among the main reasons of this situation. The great deal of vascular anastomoses among the ovary, tuba and uterus are well known. The effect of potential damage in vascular network on ovarian function resulting from this operation has been the subject of research in recent years. In our study, we aimed to investigate the effect of salpingectomy on ovarian reserve. A total of 119 patients aged 28 to 54 (42,4 ± 5,5) years undergoing salpingectomy with various indications were included prospectively in our study. FSH, LH, E2 and AMH levels measured preoperatively and at postoperative 6th week were compared. The Kolmogorov-Smirnov test was used to check normal distribution of continuous variables and, Wilcoxon Sign Test was used to compare the pre- and post-operative levels with the non-normal distribution.