Tuzla Lagünü'ndeki (Adana) dalyan balıkçılığı ve çipura balığı (Sparus aurata L., 1758) popülasyonunun özelliklerinin araştırılması
Investigation of the dalyan fisheries and population strucures of seabream (Sparus aurata L., 1758) in Tuzla Lagoon (Adana)
  1. Tez No: 530200
  2. Yazar: AHU İNAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Tuzla lagününde yaşayan balık türlerinden çipura (Sparus aurata L., 1758)'nın avcılığı ve popülasyon özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla yapıldı. Bu çalışmada Haziran 2013 - Aralık 2013 tarihleri arasında çipura balığının uzatma ağları, olta ve dalyan kuzulukları ile avcılığının yapıldığı tespit edildi. Çalışma süresince incelenen 559 adet çipura bireyinin % 25,58'ini dişi % 32,92'sini erkek, % 18,60'ı hermafrodit, % 22,90'ı ise henüz eşeysel olgunluğa erişmemiş, yani gonadları hiç olgunlaşmamış (immatür) bireylerden oluştuğu saptanmıştır. Çipura popülasyonunun yaş dağılımının 0.-IV. yaş arasında değiştiği belirlendi. İncelenen örneklere ait total boy dağılımlarının 16,6-32,6 cm arasında değiştiği gözlendi. Yaş gruplarına göre saptanan yıllık total boy artışlarına göre en fazla boy artışının I. ile II. yaşlar arasında (4,74 cm) , oransal boy artışının da I. ile II. yaşlar arasında (% 21,40) en yüksek değere sahip olduğu tespit edildi. Çipura türlerindeki toplam ağırlıklar 70-522 g arasında bulundu. Von Bertalanfly denklemlerinde kullanılan büyüme parametrelerinden L∞=39,06 cm, W∞=984,19 g, K=0,24, to= -2,64 ve b=3,2012 olarak bulundu. Boy-ağırlık ilişkisi W=0,0079*LT3,2012 olarak hesaplandı. Çipura popülasyonunda ortalama kondisyon faktörü dişi bireylerde 1,548–1,606 arasında, erkek bireylerde 1,457–1,609 arasında saptanmıştır. Kondisyon faktörü değerlerinin her iki eşeyde de III. yaş grubundan sonra düştüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the dalyan fisheries and population structures of sea bream (Sparus aurata) in Tuzla lagoon in between June and December 2013. In the lagoon, the fishing activity of sea bream was conducted on using the long line nets, baited hooks and dalyan traps. From the 559 sea bream, 25.58% was female, 32.92% male, 18.60% hermaphrodite and 22.90% immatures individuals. The age composition of sea bream varied from 0 to 4 age group. The lengths of the investigated individuals varied from 16.6 to 32.6 cm. The highest growth rate and proportional length increase were determined in between first and second age groups (4.74 cm and 21.40%, respectively). In addition, total weights of the sea bream varied from 70 to 522 g. von Bertalannffy growth parameters were estimated as L∞=39,06 cm, W∞=984,19 g, K=0,24, to= -2,64 and b=3,2012. The length and weight relationship was also estimated as W=0,0079*LT3,2012. Condition factors of sea bream population were estimated in between 1.546 and 1.606 in the females and 1.457 to 1.609 in the males. Condition factors was determined to decrease after third age group for both gender.