Sıkıştırılmış kil dolgu zeminlerin geoteknik özelliklerininbelirlenmesi
Determination of shear strength of in-situ compacted claysoils by laboratory tests
  1. Tez No: 530234
  2. Yazar: İBRAHİM ŞALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERGENOKON SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Zeminlerin stabilitesini etkileyen en önemli faktör zeminlerin kayma mukavemetidir. Arazide sıkıştırılmış kil dolgu zeminlerde kayma mukavemeti, sıkıştırma su muhtevasından, plastisite indisinden ve arazide sıkıştırma enerjisinden doğrudan etkilenir. Bu çalışmada arazide farklı sıkıştırma enerjilerinde kontrollü sıkıştırılmış kil dolgu zeminin kayma mukavemeti parametreleri olan kohezyon ve içsel sürtünme açılarının serbest basınç ve konsolidasyonsuz-drenajsızüç eksenli basınç (UU) deneyleriyle belirlenerek arazide uygulanan farklı enerjilerin kayma mukavemeti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, zemin numuneleri standart proktor deneyi ile optimum su muhtevasında tekrar sıkıştırılarak kayma mukavemeti parametreleri karşılaştırılmıştır. Kullanılan kil numunelerinin sınıfını belirlemek için yapılan likit limit, plastik limit deneyleri sonuçları ile granülometre sonuçları incelendiğinde, numunelerin CH ve CL sınıflarında olduğu saptanmış olup numuneler üzerinde yapılan deney sonuçları karşılaştırıldığında Düz Silindirli-Tek Silindirli Kompaktör (SDR) kullanılarak yapılan sıkıştırmanın Poligonal Silindirli-Tek Silindirli Kompaktör (PDR) kullanılarak yapılan sıkıştırmaya göre daha düşük olduğu, Dolgu zemin imalatında 12 pas sayılı noktalardan alınan numunelerin taşıma gücünün 8 pas sayılı numunelere göre daha iyi olduğu görülmüştür. 8 pas sayılı numunelerin ise 4 pas sayılı numunelere göre daha yüksek taşıma gücüne sahip olduğu görülmüştür. Dolayısıyla pas sayısı arttıkça zeminin taşıma gücünün arttığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shear Strength is the most important factor that affects the stability of soils. Shear strength of compacted soils is directly affected by water content, plasticity index and compressive energy. In this study, the effect of different compaction energies on shear strength parameters of engineered fills are investigated by unconfined pressure test and unconsolidated undrained test for in-situ compacted clay soils. In addition, soil samples were re-compacted by standard proctor test at optimum moisture content, and shear parameters are compared. Soils classifications are determined by liquid limit, plastic limit and granulometry tests. Test results show that, types of soils are CH and CL, When the results of the experiments on the samples were compared, it was found that the compression done by using the Single Drum Roller Compactor (SDR) was lower than the compression using the Polygonal Drum Roller Compactor (PDR). it was found to be better than. Samples with 8 pass were found to have higher bearing capacity compared to the samples with 4 pass. Therefore, as the number of pass increases, the bearing capacity of the floor is increased.