Sıkıştırılmış kil dolguların sıkışabilirlik ve kayma mukavemeti parametrelerinin belirlenmesi
Determination of parameters shear strength and compressibility for compacted clay fill soils
  1. Tez No: 432142
  2. Yazar: HAZAL BERRAK TASLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET ARZU BERİLGEN, DOÇ. DR. HAVVANUR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez çalışmasında, dolgu malzemesi olarak kullanılacak yüksek plastisiteli ve şişme özelliği gösteren kil bir zemin numunesinin sıkışabilirlik ve kayma mukavemeti parametrelerine su muhtevası ve kompaksiyon enerjisinin etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla üç seri konsolidasyon deneyi ile sıkışabilirlik davranışı ve üç farklı deneysel yöntem ile drenajsız kayma mukavemeti incelenmiştir. Deneysel çalışmada kullanılan numuneler modifiye kompaksiyon yöntemi ile hazırlanmış ve bütün deneylerde benzer yöntemle hazırlanan numunelerin kullanılmasına özen gösterilmiştir. Numuneler optimum su muhtevası (%18.7) ve bu değerin ıslak tarafında (%23.7 ve %25.7), %90 ve %95 relatif kompaksiyon oranlarında hazırlanmıştır. 1. Seri konsolidasyon deneylerinde zeminin su ilave edilerek (S) ve sıkıştırıldığı su muhtevası değerlerinde (N) yüksek basınçlar altında göstereceği davranışlar incelenmiş, 2. Seri deneylerde sırasıyla 50, 100, 200 ve 800 kPa değerlerinde su ilave edilip 72 saat beklenerek zeminin şişme davranışı araştırılmıştır. 3. Seri konsolidasyon deneylerinde ise her bir yükleme kademesinde deformasyonların tamamen sönümlenmesi beklenerek krip davranışı araştırılmıştır. Yapılan konsolidasyon deneyleri sonunda, optimum su muhtevasındaki numunelerde görülen şişmenin, su muhtevasının artmasıyla azaldığı, optimum su muhtevasındaki numunelerde görülen oturmanın, su muhtevasının artmasıyla arttığı görülmüştür. Uzun süreli konsolidasyon deneylerinde, hiçbir numunede krip davranış görülmemiştir. Üç farklı deneysel yöntem kapsamında üç eksenli basınç, serbest basınç ve kesme kutusu deneyleri yapılmıştır. Bu deneyler ile zemin numunesinin drenajsız kayma mukavemeti incelenmiştir. Yapılan mukavemet deneyleri sonunda, optimum su muhtevasındaki numunelerde görülen kayma mukavemeti değerlerinin, su muhtevasının artmasıyla azaldığı görülmüştür. Aynı su muhtevasındaki numunelerde kompaksiyon enerjisinin artmasıyla daha yüksek kayma mukavemeti değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of water content and compaction energy on the compressibility and shear strength parameters of a high plasticity and swelling clay soil samples clay which will be used as fill material were investigated. For this purpose, compressibility behavior was investigated by three series of consolidation tests and undrained shear strength was investigated by three different experimental methods. The samples used in experimental studies prepared by modified compaction methods and samples prepared in a similar process in all experiments. The samples, optimum water content (18.7%) and on the wet side of this value (23.7% and 25.7%), the rate of 90% and 95% relative compaction were prepared. In the first serial consolidation tests, the behavior of soil under high pressure was investigated by adding water surface (S) and the water content value is compressed (N), in the second serial consolidation tests, the swelling behavior of the soil was examined by adding water in respectively 50, 100, 200 ve 800 kPa and by waiting 72 hours. In the serial consolidation tests, the cryptic behavior of the soil was investigated by waiting deformation attenuation completely in each load stage. At the end of consolidation tests, the swelling observed in the samples in the optimum water content, which decreases with increasing water content, the settlement observed in the samples in the optimum water content which increases with increasing water content was seen. In the long-term consolidation tests, cryptic behavior wasn't seen in any sample. As three different experimental methods; triaxial, unconfined compressive and shear box tests were performed. Undrained shear strength of the soil samples were analyzed by these experiments. At the end of strength tests, the shear strength values of the samples in the optimum water content, which decreases with increasing water content was observed. Of the samples in the same water content were obtained higher shear strength values with increasing compaction energy.