İnfertilite araştırılan olgularda testisin b-mod ultrasonografi, doppler ultrasonografi ve shear wave elastografi kullanılarak değerlendirilmesi ve semen analizi ile karşılaştırılması
Evaluation of the testis by using b-mod ultrasonography, doppler ultrasonography and shear wave elastography in patients with infertility investigation and comparison with semen analysis
- Tez No: 530262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAVRANLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Varikosel, venöz reflüye bağlı olarak pampiniform pleksusu oluşturan venlerin anormal dilatasyonu olarak tanımlanır. Testiküler venlerde ve pampiniform pleksusda retrograd akımın eşlik ettiği dilatasyon ve tortiyozite mevcuttur. Genel popülasyonda palpabl varikosel görülme oranı %15 olup infertilite şikayeti nedeniyle başvuranların ortalama %30-40'ında varikosel tespit edilmektedir. Etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış olup en sık tedavi edilebilir infertilite nedenidir. Varikosel tanısında fizik muayene ilk tanı yöntemidir. Varikosel tanısında Ultrasonografi (US) ve Doppler US noninvaziv, pratik ve güvenilir bir yöntemdir. Ancak sonografik olarak net kriterler ortaya konulamamıştır. Varikoselli olgularda; testiküler arteryel parametreler, sperm parametreleri, hormonal değerler ve testis hacmi ile ilgili birbiriyle çelişen çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmamızda amaç; varikoseli olan ve olmayan infertil olgularda testis parankim sertliğinin, volümünün saptanması ve karşılaştırılması, infertil olan ve olmayan varikoselli olgularda testis parankim sertliğinin karşılaştırılması, testis volümünün hasta yaşı ve infertilite ile olan ilişkisinin belirlenmesidir. Bu çalışma Kayseri Şehir Hastanesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı'nda Ocak 2018 ile Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya üroloji polikliniğine infertilite nedeniyle başvuran, semen analizi tetkiki ve bölümümüzden skrotal renkli doppler ultrasonografi istemi yapılan 60 hasta (120 testis) dahil edildi. Hastalar varikoselli-fertil (Grup 1), varikoselli-infertil (Grup 2), varikoselsiz-fertil (Grup 3) ve varikoselsiz-infertil (Grup 4) olarak 15'er hastadan (30 testis) oluşmak üzere 4 gruba ayrıldı. Hastaların yaşları ve öyküleri alınıp, semen analizi tetkikleri incelendi. Daha sonra her iki hemiskrotum B-Mod ultrasonografi, renkli doppler ultrasonografi, Shear-wave elastografi yöntemleri ile değerlendirildi. Gruplar arasında ortalama testis parankim sertlikleri arasında anlamlı farklar saptandı(p0.05). Sonuç olarak, non-invaziv, ucuz, kolay uygulanabilir ve tekrarlanabilir bir görüntüleme yöntemi olan SWE, erkeklerde infertilite patolojilerinin tanısı ve takibi için güvenilir bir sonografik modalite olma potansiyeline sahiptir. Ek olarak, varikosel hastalarını preoperatif ve postoperatif değerlendirmeyi de içeren daha büyük ölçekli çalışmalarda SWE, varikosel onarımının fertilite potansiyeli açısından sonuçlarını tahmin etmek ve optimal zamanı belirlemek için ümit vaat eden bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Varicocele is defined as an abnormal dilatation of the veins that form pampiniform plexus due to venous reflux. In testicular veins and pampiniform plexus there is dilatation and sedimentation accompanied by retrograde flow. The prevalence of palpable varicocele in the general population is 15% and in 30-40% of the applicants due to infertility complaint, varicocele is detected. Etiopathogenesis is not clear and it is the most commonly treated cause of infertility. Physical examination is the first diagnostic method in the diagnosis of varicocele. Ultrasonography (US) and Doppler US is a noninvasive, practical and reliable method in the diagnosis of varicocele. However, sonographic criteria have not been established. There are conflicting studies on testicular arterial parameters, sperm parameters, hormonal values and testicular volume. The aim of this study was; Comparison of testicular parenchymal stiffness in patients with and without infertile and non-infertile cases with infertile patients with and without varicocele, and the relationship between testicular volume and patient's age and infertility. This study was performed between January 2018 and November 2018 in Kayseri City Hospital Radiodiagnostic Department. A total of 60 patients (120 testes) who were admitted to the urology outpatient clinic with infertility and were asked for scrotal color doppler ultrasonography from our department were included in the study. The patients were divided into four groups as varicocele-fertile (Group 1), varicocele-infertile (Group 2), varicocele-fertile (Group 3), and varicocele-infertile (Group 4) as 15 patients (30 testes). Patients' ages and histories were taken and semen analysis tests were examined. Then, hemiskrotum B-Mod ultrasonography, color doppler ultrasonography and Shear-wave elastography were used. There was significant differences between the groups in terms of mean testicular parenchymal stiffness (p 0.05). As a result, SWE, which is a non-invasive, inexpensive, easy to apply and reproducible imaging method, has the potential to be a reliable sonographic modality for the diagnosis and follow-up of infertility pathologies in men. In addition, in larger-scale studies including preoperative and postoperative evaluation of varicocele patients, SWE is a promising method for predicting the results of varicocele repair in terms of fertility potential and determining optimal time.