Preeklamptik gebelerde serum oreksin A düzeyinin değerlendirilmesi
Evoluation of serum orexin A levels in preeclamptic pregnancies
  1. Tez No: 530261
  2. Yazar: GÜLÇİN SERPİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER TEMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Preeklampsi perinatal mortalite ve morbiditeyi etkileyen bir hastalıktır. Çalışmalarda Oreksin A düzeyi ile hipertansiyon arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Amacımız preeklamptik ve normotansif gebelerin maternal serum Oreksin A düzeylerini değerlendirerek, preeklampsi öngörüsünde Oreksin A düzeyinin önemini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ne doğum için başvuran 90 preeklamptik, 90 normotansif olmak üzere 180 gebe katıldı. Çalışmaya, uygunluk kriterlerini karşılayan 71' i preeklamptik, 72'si normotansif olmak üzere toplam 143 gebe dahil edildi. Her iki grup yaş, gestasyonel hafta, VKİ, KB, CRP, Oreksin A, hematolojik ve biyokimyasal parametreler açısından istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is a disease that involves perinatal mortality and morbidity. Studies have shown that there is a relationship between Orexine level and hypertension. Our aim is to determine the importance of Orexine level in preeclampsia by assessing maternal serum levels of Orexine in preeclamptic and normotensive pregnancies. Material and Method: 90 preeclamptic and 90 normotensive 180 pregnant women who applied for birth to Bursa Higher Education and Research Hospital of Health Sciences University between February 2017 and February 2018, participated in the study. A total of 143 pregnant women were included, 71 of whom were preeclamptic and 72 of whom were normotensive. Both groups were statistically compared with age, gestational week, VKI, BP, CRP, hematological and biochemical parameters and maternal serum Orexin A values.