Gebeliğin tiroid kanseri prognozuna etkisi
The effect of pregnancy on thyroid cancer prognosis
- Tez No: 530266
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tiroid kanseri en yaygın endokrin malignite olup reproduktif süreçte 5 misli daha fazla rastlanır. İyottan fakir bölgelerde bu durum degişmemektedir. Yaklaşık olarak 1000 hamilelikten 1'inde annede malign tümör ortaya çıkar. Bu oran herhangi bir yaşta malignite saptanan kadınların %1'i, dogurganlık çagındaki kadınların % 2'sine karşılık gelmektedir. Bu maligniteler arasında tiroit kanseri yaklaşık olarak 10.000 hamilelikte 1 gibi bir oranla oldukça nadir bir durumdur. Bu durumun aksine tiroid nodulleri hamilelerde göreceli olarak sık olup büyük bir sıkıntı kaynagıdır. Bu baglamda benign ve malign noduller arasındaki ayırıcı tanı özellikle önemlidir. Tiroid nodulleri ile hamilelik arasındaki ilgi hakkında 2 önemli görüş vardır. Biri epidemiyolojik digeri de tiroid kanserinin hamilelikteki biyolojisidir. Hamilelik ile tiroid nodulleri veya tiroid kanserinin birlikteliginin yüksek insidenste olup olmadıgı tartışmalıdır. Bu basitçe kadınların hamile olduklarında daha sık saglık kontrolünden geçmesi ve papiller tiroid kanserinin hamilelikte daha sert olması ve bu yüzden daha kolay palpe edilebilmesi gerçegi ile açıklanabilir. Hamilelikleri boyunca USG ile incelenen 221 Çinli kadın üzerinde yapılan bir çalışmada daha önce var olan nodullerin boyutlarının ve yeni gelişen nodullerin sayılarının arttıgı gözlenmiştir. İİAB'de tiroit kanserine rastlanmamıştır ve bazı nodullerin postpartum 3. ayda küçüldügü saptanmıştır. Bu bulgu iyottan fakir bölgelerde hamilelik sırasında gözlenen guatr boyutlarında artma bulgusunu desteklemektedir. Epidemiyolojik çalışmaların çogu muhtemel risk faktörleri gibi birçok reprodüktif degişikligi incelemiştir, ancak çok az önemsenebilecek ilişkiler saptanmıştır. Tümü degil ama bazıları çok dogum yapmış olmanın tiroid kanseri riskini arttırdıgını bildirmiştir. Tiroid kanseri insidensi ile ilgili geç menarş, kadının düzenli periyotlara sahip olup olmadıgı, erken menapoz, infertilite gibi birçok faktör üzerinde çalışılmış ancak kesin bir ilişki kurulamamıştır. Bu çalışmanın amacı gebeligin tiroid kanserinin prognozuna etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer is the most common endocrine malignancy and 5 times more in the reproductive process. Iodine-poor regions do not change this situation. Approximately 1 in 1000 pregnant women have malignant tumors. This rate corresponds to 1% of women with malignancy at any age and 2% of women at childbearing age. Among these malignancies, thyroid cancer is relatively rare in approximately 1 in 10,000 pregnancies. In contrast, thyroid nodules are relatively common in pregnant women and are a major source of distress. In this context, the differential diagnosis between benign and malignant nodules is particularly important. There are two important opinions about the relationship between thyroid nodules and pregnancy. One of the epidemiological others is the biology of thyroid cancer during pregnancy. It is controversial whether pregnancy with thyroid nodules or thyroid cancer is at high incidence. This can be explained simply by the fact that women are more frequently checked for health when pregnant, and that papillary thyroid cancer is harder in pregnancy and can be palpated more easily. In a study of 221 Chinese women who were examined by USG during their pregnancy, it was observed that the size of the existing nodules and the number of new developing nodules increased. There was no thyroid cancer in FNAB, and some nodules were found to shrink in the postpartum 3rd month. This finding supports the finding of increased goiter size during pregnancy in iodine-poor areas. Many epidemiological studies have examined many reproductive changes, such as possible risk factors, but there are few relationships that can be considered. Not all, but some have reported that increasing the risk of thyroid cancer is very common. There are many factors such as late menarche, incidence of women with regular periods, early menopause and infertility related to the incidence of thyroid cancer, but no definite relationship has been established. The aim of this study was to investigate the effect of pregnancy on prognosis of thyroid cancer.