Dynnikov Koordinatları ve π_1-Train Track Grafikleri
Dynnikov coordinates and 𝜋1 −train tracks
  1. Tez No: 530268
  2. Yazar: UMUT GÜNGÖRÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ÖYKÜ YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezin amacı n-noktası çıkarılmış D_n diski üzerinde tanımlı çoklu eğrilerin Dynnikov koordinatları ile π_1-train track koordinatları arasında geçiş formülleri tanıtmaktır. Dynnikov koordinat sistemi D_n de tanımlı çoklu eğrilerin kümesi L_n ile Ζ^({2n-4})\\{0} arasında birebir ve örten bir dönüşüm verir. π_1-train track koordinatları da L_n için alternatif bir koordinat sistemi sunar. Bu tezde öncelikle bu iki koordinat sistemi arasında geçiş formülleri sunulacaktır. Daha sonra bunlardan yararlanarak D_n de verilen iki çoklu eğrinin geometrik kesişim sayısı π_1-train track koordinatları cinsinden verilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to introduce transition formulae between Dynnikov coordinates and π_1-train track coordinates of multi curves on the n-punctured disk D_n. Dynnikov's coordinate system gives an explicit bijection between the set of multi curvess L_n and Ζ^({2n-4})\\{0} on D_n. An alternative way to coordinatize multi curves is achieved by π_1-train track coordinates. This thesis gives transition formulae between Dynnikov coordinates and π_1-train track coordinates of multi curves. This provides a way to compute the geometric intersection number of two multi curves on D_n in terms of π_1-train track coordinates.