Türkiye ekonomisinde dışa açıklık-ekonomik büyüme ilişkisi ve 1980-2016 yılları için ekonometrik analizi
The relationship between trade openness and economic growth in the economy of Turkey and econometric analysis for the years of 1980-2016
- Tez No: 530343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye ekonomisinde dışa açıklık ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin varlığını tespit etmektir. Tez çalışmasında öncelikle Türkiye iktisadi tarihine yer verilmiştir. Tarihsel süreçte uygulanan iktisat politikaları incelenerek, farklı dönemlerde uygulanan politikalar arasındaki neden sonuç ilişkilerinin görülebilmesi amaçlanmıştır. Ardından, literatürde büyüme teorisi hakkında yapılan çalışmalar incelenmiştir. Sonrasında ise Türkiye'de dışa açıklık ile ekonomik büyüme ilişkisinin tespit edilebilmesi için kurulan ekonometrik model, ARDL sınır yaklaşımı yöntemiyle test edilmiştir. Test sonuçları Türkiye'de dışa açıklık ile büyüme arasında anlamlı bir ilişkinin varlığını göstermiştir. Ayrıca, modelimizde kullandığımız diğer değişkenler olan emek verimliliği ve sabit sermaye yatırımlarının GSYH içerisindeki payı ile büyüme arasında da anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the existence of relationship between trade openness and economic growth in the economy of Turkey. In this thesis, first place is given to the economic history of Turkey. By examining the economic policies applied in the historical process, it is aim to see the cause and effect relations among the policies applied in the different periods. Then, studies on growth theory in literature have been examined. After that, econometric model established in order to determined the relation among economic growth and openness in Turkey has been tested by ARDL bound test method. Test results show that, there is a significant relation among openness and economic growth in Turkey. Besides, we observed that there is also meaningful relations in economic growth in Turkey with the variables of labor productivity and the percentage of constant capital investments in GDP which we used in the model.