Lisede eğitim gören kız öğrencilerin anne baba tutumları ile utangaçlık düzeyleri arasındaki ilişki
Parental attitudes and shyness levels of girls in high school education
- Tez No: 530364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma lisede eğitim gören kız öğrencilerin anne baba tutumları ve utangaçlık düzeylerinin ortaya koyulması; ebeveynler tarafından ortaya koyulan demokratik, otoriter ve koruyucu istekçi tutumların çocuk utangaçlığı üzerindeki etkisinin ortaya koyulması amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul Üsküdar ilçesine bağlı resmi bir lisede eğitimine devam eden 343 kız öğrenciye ana-baba tutumları ölçeği, utangaçlık ölçeği ve kişisel bilgilere ilişkin sorulardan oluşan anket formu uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 23.00 kullanılmıştır. Analizlerde betimleyici istatistiklere, değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için korelasyon analizi, araştırma hipotezini sınamak için regresyon analizi ve anne-baba tutumları ile utangaçlığa ilişkin algının sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşmasını ortaya koymak için de t-test ve ANOVA yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre anne baba tutumlarının kız öğrencilerin utangaçlıkları üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Anne baba tutumlarından demokratik tutum utangaçlığı azaltırken; koruyucu-istekçi ve otoriter tutum utangaçlığı artırmaktadır. Anne baba tutumlarında kardeş sayısı, baba eğitim düzeyi ve ailenin aylık gelirine göre farklılıklar gözlemlenmiştir. Öğrencilerin utangaçlık düzeylerinin ise kardeş sayısı, anne ve baba eğitim düzeyi ve anne çalışma durumuna göre farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research reveals parental attitudes and shyness levels of girls in high school education; in order to reveal the effect of democratic, authoritarian and protective willing attitudes set forth by parents on shyness. For this purpose, a questionnaire consisting of questions about 343 girls' parental attitudes towards children, scale of shyness and personal information was applied in a high school in Üsküdar, Istanbul. SPSS 23.00 was used in the analysis of the research data. T-test and ANOVA were performed to reveal the correlation between variables, regression analysis to test the research hypothesis, parental attitudes, and shyness according to socio-demographic characteristics. Findings from the research show that parents' attitudes have a significant effect on the shyness of female students. Democratic attitudes from parents' attitudes reduce shyness; Protective-willing and authoritarian attitude increase shyness. There were differences in parental attitudes according to the number of siblings, father education level and monthly income of the family. The shyness levels of the students were determined to be different according to the number of siblings, mother and father education level and mother working status.