Döngüsel göç hareketinin ekonomik belirleyicileri: Gürcistan-Türkiye örneği
Economic determinants of circular migration: The case of Georgia-Turkey
- Tez No: 530373
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KALÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Kitle iletişim ve ulaşım araçlarının gelişme ve yaygınlaşmasıyla küçülen dünyada insanların birbirleriyle etkileşim yoğunluğunun ortaya çıkmasını sağlayan küreselleşme, özellikle 1980'li yıllardan itibaren işgücü göçünün hızlanmasına yol açmış, bu bağlamda yeni göç türleri ve göç akımları ortaya çıkmıştır. Bu türlerden biri de göçün yerleşme süresine göre sınıflandırıldığı döngüsel göçtür. Döngüsel göç, genellikle göç edenlerin tarım, turizm ve inşaat gibi sektörlerdeki sezonluk işlerinde çalışmak amacıyla göç veren ülke ile göç alan ülke arasında gerçekleştirdikleri geçici ve tekrarlayan bir harekettir. 21. yüzyılda birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkezli döngüsel göç programları sayesinde; göçmenler hem gittikleri ülkedeki işgücü açığını gidermekte, hem de ülkelerine gönderdikleri işçi dövizleri ile göç veren ülkenin ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar.“Üçlü kazanım senaryosu”döngüsel göçün bu üç unsuru için, göç hareketinin düzenlenmiş ve bir programa tabi olması şartıyla birçok ekonomik fayda sağlamaktadır. Düzensiz bir şekilde gerçekleştirilen döngüsel göçler bir programa bağlı olmamakla birlikte, kaçak istihdam, kötü yaşam koşulları ve göçmenlerin bilgi ve becerilerden yoksun olmaları gibi birçok olumsuz duruma yol açmaktadır. Literatürde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yapılan döngüsel göçlerle ilgili yapılmış çalışmalar olmasına rağmen, Gürcistan'dan Türkiye'ye yapılan göçler üzerine geniş kapsamlı araştırma yapılmamıştır. Bu çalışma Gürcü göçmenlerin Türkiye'ye gerçekleştirdikleri döngüsel göçün ekonomik belirleyicilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında Artvin, Rize ve Trabzon illerinde tarım, inşaat, turizm ve diğer hizmet sektörlerinde çalışan Gürcü uyruklu göçmen işçiler üzerinde bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda Gürcistan'dan Türkiye'ye döngüsel şekilde göç eden göçmenlerin genel profili ortaya konmuş olacaktır. Çalışma saatleri, çalışma şartları ve göç politikaları göç alan ülkeyi yani Türkiye'yi ilgilendirmektedir. Göçmenin çalışma saatlerinin tespit edilmesi, yasal engeller ve sosyal güvence gibi çalışma şartlarının sağlanıp sağlanmadığı, bir döngüsel göç programının gerekliliğini ortaya koymada yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Globalization, which enabled people to interact with each other in the shrinking world due to the development and spread of mass communication and transportation tools, has paved the way for the acceleration of labor migration especially since the 1980s and new migration types and migration flows have emerged in this context. One of these species is circular migration, which is classified according to immigration settlement period. Circular migration is a repretative and temporary movement of migrants who plan to work in seasonal sectors like agriculture, tourism and construction between their home country and destination country. Today, thanks to circular migration programmes in many developed and developing countries, migrants not only meet the manpower deficit in destination country but also contribute to economic development of their home country by sending remittances. Triple win scenario provides many economic benefits for the three components of circular migration provided that circular migration is subject to a legal program. Unfortunately circular movements from Georgia to Turkey are not subject to a program and it causes many problems like illegal employment, bad living conditions and lack of migrants' skill and knowledge development. Although there are studies about circular migrations to developed countries in the literature, a farreaching and numerical study about migrations from Georgia to Turkey has not been done so far. This study aims to determine the factors of Georgian migrants' length of duration in Turkey based on which type of migration-circular or permanent- would be beneficial for Turkey. From this point of view this study aims to analyze the effects of variables such as economic, social, labor force and migration experience on migrant's movement. In this context, it's applied a survey study on Georgian migrant workers who come to Artvin and Rize to work in agriculture, tourism, construction and other service sectors. It's expected to apply a circular migration program (which has been using in developed countries like USA, Germany and Spain) for movements from Georgia to Turkey, improve the relationship between Georgian migrant workers and employers, gain them new skills and experience. It is finally expected to make an economic contribution to region by decreasing tax loss(due to illegal employment) thanks to triple win.