Kadınların evlilikteki sorunlarla başa çıkma yöntemleri ile algıladıkları anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing of the relationship between women'smarital coping strategies and their perceivedparental attitudes
- Tez No: 530374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, evli kadınların evlilikte kullandıkları başa çıkma yöntemleri ile algıladıkları anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili, Esenler ve Bağcılar ilçelerinden 374 evli kadın oluşturmaktadır. Bu araştırmada bu araştırma için hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu (Ek-1), Kuzgun ve Eldeleklioğlu (2005) tarafından geliştirilmiş olan Ana Baba Tutumları Ölçeği (Ek-2) ve Bowmen (1990) tarafından geliştirilmiş olan Evlilikte Başa Çıkma Yolları Ölçeği (Ek-3) olmak üzere üç ayrı ölçme aracı kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için SPSS for Windows 23.0 programı kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farklılığı belirlemek için Bağımsız Örneklemler t-Testi, ikiden fazla grup arasındaki farklılığı belirlemek için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenleri arasındaki farklılığı test etmek amacıyla Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, otoriter tutum puanları, kendini suçlama, çatışma, kendiyle ilgilenme ve kaçma puanları ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Kaçma puanları ayrıca koruyucu istekçi anne baba tutumu puanları ile de pozitif ilişkili bulunmuştur. Bununla birlikte, pozitif yaklaşım puanlarının demokratik tutum puanları ile pozitif ilişki içinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is organized to discover the relationship between women's marital coping methods and perceived parental attitudes. The sampling of the research is made by random selection of married women from Esenler and Bağcılar districts of İstanbul city. Total number of attendees is 374. In this research, two different inventory, which are demographic information form (App- 1), Perceived Parental Attitudes Scale by Kuzgun and Eldeleklioğlu (App-2), and Marital Coping Inventory by Bowmen (App-3) have been used. In the research,“SPSS for Windows 20.0”has been used for analyzig the data. To determie the difference between two groups, Independent Samples t-Test has been used. Also, One Way Analyses of Variances (ANOVA) has been used to determine the difference between groups which are more than 2. For testing the difference between dependent and independent variables of the research, Pearson Correlation test has been used. According to results of the research, points of authoriterian attitude style are positive functions of introspective self blame, conflict, self interest and avoidance. Also, points of avoidance and democratic style points are positive functions each other. Moreover, avoidance points are positive functions of defender attitude. Lastly, positive approasch points are positive functions of democratic parenting style.