When does the cumulative offer process produce an allocation
Kümülatif teklif süreci ne zaman bir tahsisat üretir
- Tez No: 530400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZ AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu makalede, sözleşmelerle eşleşme sisteminde ana mekanizma olan Kümülatif Teklif Süreci'ni (COP) inceliyoruz. Sözleşmelerle eşleşme, temel analiz birimi olarak sözleşmeleri kullanan bir tahsisat problemidir. COP'un ikame (S) koşulu ile iki taraflı ikame (BS) ve tek taraflı ikame (US) koşulları altındaki özelliklerini inceliyoruz. Bu koşullar, istenen eşleşmeleri elde etmek için hastanelerin seçim işlevlerine dayatılır. Araştırmamızda, IRC'nin yokluğunda US'nin ve böylece otomatik olarak BS'nin COP tarafından üretilen uygun bir tahsisatın varlığını garanti etmediğini, ancak S'nin bunu garanti ettiğini gördük. Bu nedenle, çalışmamız, COP mekanizmasının BS veya US altında tanımlanabilmesi için, IRC'nin hastanelerin seçim işlevlerinin vazgeçilmez bir özelliği olması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the properties of an algorithm, namely the Cumulative Offer Process (COP), which has been the principal algorithm in the matching with contracts setting. Matching with contracts is an allocation problem which employs contracts as its basic unit of analysis. We examine properties of COP under the substitutes (S) condition as well as the bilateral substitutes (BS) and the unilateral substitutes (US) conditions. These conditions are imposed on the choice functions of hospitals to obtain desirable matchings. In our research, we found that in the absence of IRC, the US, and hence automatically the BS, does not guarantee the existence of a feasible allocation that is produced by COP, yet S guarantees it. Therefore, our study shows that IRC is an essential property of choice functions of hospitals in order for the COP algorithm to be well-defined under BS or US.