Firm level allocative inefficiency of labour: Evidence from Turkish manufacturing firms
İşgücü tahsisat etkinliği ölçümü: Türkiye imalat sanayi örneği
- Tez No: 530399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DURCEYLAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, 2006-2015 döneminde Türkiye imalat sektöründeki firmalar için işgücünün yanlış tahsisatını ölçmektedir. Bu çalışmada Petrin ve Sivadasan'ın (2013) fark metodolojisini kullanılarak emeğin marjinal ürününün değeri ile emeğin marjinal maliyeti arasındaki farkı yani emeğin yanlış tahsisatının değeri tahmin edilmektedir. 2006-2015 döneminde, ortalama mutlak iş gücü açığı 3,5 bin TL olarak tahmin edilmis¸tir. Verilerimizde imalat sanayiinde yıllık ortalama ücretin 14,9 bin TL olduğu gözönüne alındığında, tahmin edilen iş gücü açığı aylık ortalama ücretin 2,8 katına eşit bulunmuştur. Bu çalışma, mutlak iş gücü açığı üzerinde firma seviyesinde sabit etki regresyonu uygulayarak, farkların 2006-2015 döneminde belirgin bir düşüş eğilimine sahip olduğu sonucuna varmıştır. Firma özellikleri açısından kontrol edildiğinde iş gücünün yanlış tahsisatının firma büyüklüğüne göre azaldığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper quantifies misallocation of labor among firms within Turkish manufacturing sector over the period of 2006-2015. The degree of misallocation is estimated by using Petrin and Sivadasan's (2013) gap methodology. The labor gap is defined as the difference between the value of the marginal product of labor and the marginal cost of labor. Over the period 2006-2015, the average absolute labor gap is estimated to be 3.5 thousand TL. Considering that average yearly wage is 14.9 thousand TL in our data, the labor gap is equal to 2.8 times the average monthly wage. By running a firm fixed effects regression on absolute labor gap, this paper concludes that the gaps have a significant decreasing trend over 2006-2015 period. Controlling for firm characteristics, this paper also shows that the misallocation of labor is decreasing by firm size.