Business cycle accounting in a small open economy: The case of Turkey
Küçük açık bir ekonomide iş döngüsü muhasebesi: Türkiye örneği
- Tez No: 530418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada, 2000 yılı birinci çeyreği ile 2017 yılı üçüncü çeyreği arasında, küçük bir açık ekonomi modelinde Türkiye ekonomisinin iş döngüleri Chari, Kehoe, ve McGrattan (2007) tarafından önerilen İş Döngüsü Muhasebesi yönteminin incelenmiştir. Kullanılan model ekonomideki dalgalanmalar için dört temel kaynak öngörmektedir: verim kıskısı, işgücü kıskısı, sermaye kıskısı ve tahvil kıskısı. Bu muhasebe yöntemi, Türkiye'deki makroekonomik dalgalanmaların başlıca kaynağı olarak verim ve işgücü kıskıları tarafından yaratılan bozukluklara işaret etmektedir. Ayrıca, tahvil kıskısı tüketim ve yatırım dinamikleri için önem teşkil ederken, semaye kıskısının temel olarak yatırım dinamikleri için önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze the business cycles in the Turkish economy for the period 2000:Q1-2017:Q3 by implementing the Business Cycle Accounting method, proposed by Chari, Kehoe, and McGrattan (2007), in a small open economy model. There are four sources of fluctuations in the model: the efficiency wedge, the labor wedge, the capital wedge, and the bond wedge. The accounting procedure indicates that distortions represented by efficiency and labor wedges are the main factors in explaining the aggregate fluctuations in Turkey. The results also show that the bond wedge is important for the consumption and investment dynamics, while the capital wedge seems to be important mainly for investment.