Ebeveyn olan öğretmenler ile ebeveyn olmayan öğretmenlerin empatik eğilimleri ve çocuk sevme düzeyleri
Empathic tendency and liking of children levels of parent teachers and nonparent teachers
- Tez No: 530419
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Nitelikli eğitimin en önemli unsurlarından biri öğretmenlerdir. Öğretmenlerin sahip olması gereken en temel özellik ise çocuk sevgisidir.“Eğitim, çocuğu sevmekle başlar.”diyen Atatürk bu gerçeği çok güzel ifade etmektedir. Öğretmenin çocukla sürekli etkileşim içinde olduğu düşünüldüğünde ise sağlıklı iletişimin temel unsuru olan empati becerisi önemli olmaktadır. Bu araştırmada ebeveyn olan ve ebeveyn olmayan öğretmenlerin empatik eğilimleri ve çocuk sevme düzeyleri arası ilişkinin incelenmesi, ebeveyn olma ve olmama durumuna göre empatik beceri ve çocuk sevme düzeylerinin nasıl değiştiği ve yine katılımcıların ebeveyn olma ve olmama durumlarına göre kişisel bilgi formunda yer alan demografik ifadelere yönelik empatik beceri ve çocuk sevme düzeylerinin farklılığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ili, Çekmeköy ilçesi ebeveyn olan ve olmayan öğretmenler evreninden tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yoluyla ulaşılabilen öğretmenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. 415 katılımcı üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modeliyle yapılan çalışmada, veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgiler Formu, Empatik Eğilim Ölçeği ve Barnett Çocuk Sevme Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 21 İstatistik Paket programı kullanılmıştır. Analizler %95 güven aralığı ve 0,05 anlam düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin ebeveyn olup olmama durumlarına göre empatik eğilim ve çocuk sevme düzeyleri farklılık göstermemektedir
Özet (Çeviri)
Teachers are one of the most important parts of qualified education. Love for children is the most necessary characteristic of teachers. Atatürk, saying that“Education begins with loving children,”expresses this fact clearly. In turning to the fact that teachers constantly interact with children, the ability for empathy becomes an essential part of healthy communication. This thesis aims to examine the relation between empathic tendencies and levels of liking of children comparing parent teachers and nonparent teachers and the change in their empathic tendencies and levels of liking of children depending on their parental position. The thesis also sets out to determine the differences in the ability for empathy and and levels of liking of children depending on parental position of teachers indicated with demographical expressions in the form of personal information. The research is conducted on parent and nonparent teachers in Çekmeköy district of İstanbul city through convenience sampling which is a non-random sample method. The research has been carried out with 415 participants. In this research which is made with relational screening model; Personal Information Form, Empathic Tendency Scale and Barnett Liking of Children Tendency Scale are used as a data collection toll. SPSS 21 Statistical Software Package is used in the analysis of collected data. Analyses are made at 95% confidence interval and 0,05 level of significance. According to the results of this research, there is no difference in the levels of empathic tendency and liking of children of teachers, depending on whether they are parents or not.