Diyarbakır ilinin sokağa çıkma yasağı olan bir ilçesinde yaşayan kişilerde, ruhsal dayanıklılık ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
A research on the relation of psycological resilience and depression amongst residents in a curfew environment of an administrative district in the province of Diyarbakir
  1. Tez No: 530424
  2. Yazar: AZİZE GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, Diyarbakır İlinin Sokağa Çıkma Yasağı Olan Bir İlçesinde Yaşayan Kişilerde, Ruhsal Dayanıklılık ve Depresyon Arasındaki İlişkiyi İncelenmektir. Araştırmanın çalışma grubu, 92 kadın ve 89 erkek olmak üzere toplam 181 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği 6 madde, Beck Depresyon Ölçeği 21 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada veri analiz tekniği olarak Pearson Korelâsyon katsayısı, t testi ve F testi kullanılmıştır. Veriler SPSS 17 programı ile analiz edilmiştir. Bireylerin ruhsal dayanıklılık ve depresyon düzeyleri arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Bireylerin ruhsal dayanıklılık düzeyleri arttıkça depresyon düzeyleri de buna bağlı olarak azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines the relation between psychological resilience and depression of the people who live in a district of Diyarbakır under curfew according to various. The study group consist of 92 female 89 male totally 181 individuals. The ages of individuals are between 18-30, while collecting data; sociodemegraphic data form, Brief Psychological Resiliency Scale, The Beck Depression Inventory were used. Brief Psychological Resiliency Scale is formed with 6 entries, The Beck Depression Inventory formed with 21 entries within Data Analyze Techniques: Person Correlation Parameter Indepent Samples t Test and F test were used. The Datas were analyzed by SPSS 17. There has been found negative correlation between mental resilience and depression level of the people who live in a district of Diyarbakır under curfew.