As adam, early in the morning: Exploring the transience of the human body through painting
As adam, early in the morning: İnsan bedeninin geçiciliğini resim yoluyla incelemek
- Tez No: 530425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WIESLAW ZAREMBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu metin, son üç yıl içerisinde ürettiğim ve As Adam, Early in the Morning sergisi ile sonuçlanan resim serisinin bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Bu serideki resimler, figürün kimliğini belli etmeden, bedenin savunmasızlığını vurguluyor. Alışılagelmişin dışında bir izleyici ve figür ilişkisinin hakim olduğu bu resimlerde, figürün başı resimden çıkarılmış, gözleri belirsiz veya figür izleyiciye sırtını dönmekte. İşlerde öne çıkan bu anonimlik, izleyicinin resimlere kendi hikayelerini yanıstmasına izin vermektedir. Resimleri üretme aşamasındaki ölçütlerimi değerlendirdiğim bu metinde, resimlerdeki anlatı karşıtı eğilimin izleyiciyi kendi anlatısını yaratmaya yöneltmesine ve boya kullanımının etin düzensiz yapısıyla olan yakın ilişkisine odaklanıyorum.
Özet (Çeviri)
This text intends to provide an analysis for the series of paintings I have produced within the last three years that culminated in the exhibition As Adam, Early in the Morning. The series consists of paintings that emphasize vulnerability of the human body without exposing the figure's identity. The paintings subvert the relationship between the figure and the spectator; either the head is removed, the eyes are indiscernible or the figure is seen from behind. The anonymity of the figure allows the spectator to project their own narrative onto the works. Throughout this paper I will be discussing my criteria for the paintings; focusing on how the paint handling matches the disorderly power of the flesh and how the anti-narrative tendency of the paintings obliges the viewer to project on the paintings.