Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi adli olguları değerlendirme heyetine 2005- 2017 yılları arasında başvuran adli olguların değerlendirilmesi
Evaluation of the forensic cases applying to the evaluation committee of Çukurova University Medical Faculty for forensic cases between 2005-2017
- Tez No: 530423
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL TAHİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızda cinsel istismar olgularının psikososyal, psikiyatrik ve adli özelliklerinin değerlendirilerek olguların sosyodemografik özellikleri, karşılaştıkları adli süreçler ve yaşadıkları adli olayların sonrasında ortaya çıkan psikiyatrik sorunların bireysel, toplumsal, sosyal ve kültürel açıdan sonuçları ile birlikte değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Adli Olgular Değerlendirme Heyeti'nde 2005 Ocak-2017 Aralık tarihleri arasında değerlendirilen 1327 kız, 389 erkek toplam 1716 cinsel istismar olgusu alındı, dosyaların geriye dönük dosya incelemesi yapıldı. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 13,85±3,64 idi (kız=14,7±4,14 yaş, erkek=10,8±3,6 yaş). Annelerin % 7,9'unda; babaların % 4,1'inde ruhsal hastalık mevcutken; babaların % 12,2'sinde alkol kullanımı mevcuttu. Olguların 484'ünde (% 28,2) anne-baba boşanmıştı. İstismar şekillerinden sürtünme 303 (% 17,6), genital penetrasyon 445 (% 25,9), anal penetrasyon 279 (% 16,2), oral penetrasyon 26 (% 1,5) olguda mevcuttu. Olguların 870'inde (% 50,7) tekrarlayan istismar öyküsü belirlenirken, erkeklerin % 56,8'inde, kızların % 51,3'ünde penetrasyon mevcuttu. Olguların % 34,2'sinde ihmal gözlenirken; % 18,1'irinde fiziksel istismar mevcuttu. Olguların % 7,8'inde (n=133) baba, % 4.3'ünde (n=74) abi, % 10,2'sinde (n=174) akraba, % 50,5'inde (n=860) akraba dışında tanıdık, % 3,7'sinde (n=63) nikahsız eş, % 1,4'ünde (n=23) üvey baba, % 19,2'sinde (n=327) yabancı kimse istismarcı idi. Olguların % 16,4'ünün istismarı gizlerken; ailelerin % 12,3'ünün istismarı gizlediği, ailelerin % 18,1'inin çocuğa suçlayıcı yaklaştığı görüldü. Sonuç: Cinsel istismar olgularında yaş, cinsiyet, annenin eğitim durumu ve ruhsal hastalık öyküsü, babanın eğitim durumu, ruhsal hastalık ve alkol kullanım öyküsü, anne babanın ayrı olması, anne-baba dışındaki bireyler tarafından yetiştirilme, kurum bakımı alma, ihmal ve fiziksel istismar öyküsü olan bireylerle cinsel istismar olguları arasında yakın ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective : In our study, we aimed to evaluate the psychosocial, psychiatric and forensic characteristics of the cases of sexual abuse, and to evaluate the sociodemographic characteristics of the cases, the forensic processes they encountered and the psychiatric problems occurring after their forensic events with their individual, social, social and cultural results. Material and Methods : The study included 1716 sexual abuse cases of 1327 girls, 389 boys, evaluated between January 2005 and December 2017 and cases were studied retrospectively. Results: The mean age of the patients was 13.85 ± 3.64 (girls = 14.7 ± 41.4 years, male = 10.8 ± 3.6 years). 7.9% of mothers; while 4.1% of the fathers had mental illness; 12.2% of fathers had alcohol use. 484 (28.2% ) of the cases were divorced. Type of sexual abuse was 303 (17.6% ) friction, 445 (25.9% ) genital penetration, 279 (16.2% ) anal penetration, 26 (1.5% ) oral penetration, while 870 (50.7% ) of the cases had a history of recurrent abuse, 56.8% of males and 51.3% of females had penetration. While 34.2% of cases were neglected; 18.1% had physical abuse. Of the cases, 7,8% (n = 133) had a father, 4.3% (n = 74) had brother, 10,2% (n = 174) had relatives, 50,5% (n = 860) out of all the acquaintances, 3,7% (n = 63) of the unmarried partner, 1,4% (n = 23) of the step-father and 19,2% (n = 327) of the foreigners were abusers. While 16.4% of the cases were hiding the abuse; 12.3% of the families concealed the abuse, and 18.1% of the families were accused of accusing the child. Conclusions: There was a close relationship between sexual abuse cases of age, gender, maternal education status and history of mental illness, father's education status, mental illness and alcohol use history, separation of parents, development of institution care, neglect and physical abuse.