Laparoskopik kolesistektomide peroperatif uygulanan steroidin diyabetik ve diyabetik olmayan hastaların kan şekeri üzerine etkileri
Effects of peri-operative administration of steroids on the blood glucose levels of patients with and without diabetes undergoing laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 530430
- Danışmanlar: DR. ASU ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Genel anestezi altında laparoskopik kolesistektomi yapılan diyabetik ve diyabetik olmayan hastalara postoperatif dönemde oluşabilecek komplikasyonları önlemek amacıyla uygulanan 8 mg deksametazonun kan şekeri üzerine etkilerini gözlemlemek. Yöntemler: Laparoskopik kolesitektomi planlanan, çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan 100 hasta, 50 diyabetik olmayan ve 50 diyabetik hasta olmak üzere iki gruba ayrıldı. 8 mg deksametazon uygulanmasından sonra 30. ve 120. dk kan şekeri değerleri ölçüldü ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Diyabetik olmayan grupta kan şekerindeki 30. ve 120. dk değerlerindeki artış indüksiyon öncesi kan şekeri değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0.002 ve p=0.000). Kan şekeri seviyelerinin 30. ve 120. dk değerleri karşılaştırıldığında, zaman ilerledikçe istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu tespit edildi (p=0.000). Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre deksametazon diyabetik ve diyabetik olmayan hastalarda cerrahiden 12 saat sonra hiperglisemiye yol açmaktadır. Bu sebeple deksametazon uygulanmasından sonra kan şekerinin sıkı bir şekilde izlenmesi gerektiğini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine blood glucose levels in patients with and without diabetes undergoing laparoscopic cholecystectomy under general anesthesia following intravenous administration of 8 mg dexamethasone to minimize postoperative complications. Methods: Hundred patients, 50 patients with diabetes and 50 without diabetes, who underwent laparoscopic cholecystectomy and met the inclusion criteria, were divided into 2 groups. After administration of 8 mg dexamethasone, blood glucose values were observed at the 30th and 120th min and compared between the groups. Results: Increase in blood glucose levels at the 30- and 120-min marks were statistically significant relative to the pre-induction blood glucose levels (p=0.002 and p=0.000, respectively) in the non-diabetic group. On comparing blood glucose levels at the 30- and 120-min marks, a statistically significant increase was seen to have occurred over time (p=0.000). Conclusion: Results of the current study showed that dexamethasone caused hyperglycemia in patients with and without diabetes the 12 h after surgery. We recommend that after administration of dexamethasone, tight monitoring of blood glucose levels should be considered.