Duchenne muskuler distrofili hastalarda kas tonusu sertlik ve elastisitenin değerlendirilmesi
Functional evaluation and myotonometric measurements of muscle tone,stiffness and elasticity in patients with duchenne muscular dystrophy
  1. Tez No: 530431
  2. Yazar: AMİR FARZAD NEHZATİ MALEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Duchenne Muskuler Distrofili Hastalarda Kas Tonusu Sertlik ve Elastisitenin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı Duchenne Muskuler Distrofili (DMD) hastaların, kaslarının biyomekanik özelliklerini miyotonometri cihazı ile ölçmek ve fonksiyonel parametrelerle korelasyonunu değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Otuz yürüyebilen DMD'li çocuk ve yaş eşleştirilmiş 30 sağlam erkek çocuk dominant taraflarından ölçüme alındılar. Kas tonusu, elastisite ve sertlik değerleri MyotonPro cihazı ile istirahat ve kontraksiyon halindeki Gastrokinemius medialis (GKM), Tibialis Anterior (TA) ve Vastus Medialis (VM) kaslarından ölçüldü. Plantar fleksiyon, ayak dorsifleksiyonu ve diz ekstansiyonunun kas kuvveti değerlendirilmesi (MMT) için MicroFET 3 kullanıldı. 6 dakika yürüme testi (6DYT), 10 metre yürüme testleri (10MYT) her iki grupta değerlendirildi. DMD'li çocuklara ayrıca North Star Ambulatuar Değerlendirme (NSAA) yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 8,7±3,2 (5-18), median NSAA skorları 27 (16- 34) ve 6DYT sonuçları 338 metre (52-546 m) idi.
Özet (Çeviri)
Functional Evaluation and Myotonometric Measurements of Muscle Tone, Stiffness and Elasticity In Patients With Duchenne Muscular Dystrophy Aims: The aim of this study was to measure the biomechanical properties of the muscle using myotonometry in patients with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) and to evaluate the correlation with functional parameters. Material and Method: Thirty ambulatory DMD boys and 30 age matched healthy boys underwent measurements from their dominant sides. Muscle tone, elasticity and stiffness were measured from gastrocnemius medialis (GM), tibialis anterior (TA) and vastus medialis (VM) in resting state and in contracted state by MyotonPro. MicroFET 3 was used for manual muscle testing (MMT) of plantar flexion, foot dorsiflexion and knee extension. 6 minute walk test (6MWT) and 10 meter walk tests were (10 MWT) performed in both groups. DMD boys were also assessed by North Star Ambulatory Assessment (NSAA). Results: The mean age of the patients were 8.7±3.2 (5-18) years, median NSAA score was 27 (16-34) and 6MWT was 338 meters (52-546).