Z kuşağının gelecekteki çalışma yaşamında ödüllendirme açısından ortaya çıkan beklentileri
The expectations of Z generation in their future working life in terms of being rewarded
- Tez No: 530447
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, yerli ve yabancı literatür taraması yapılarak kuşakların tanımları ve iş yaşamına bakış açılarına değinilmiş, ödüllendirme algısı amacı, önemi, türleri ve ilkeleri ile birlikte incelenmiş, Z Kuşağı'nın temel özellikleri ve çalışma yaşamında yöneticilerinden ödül anlamında neler bekledikleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Yapılan araştırmanın katılımcıları, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ile Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü 1 ve 2. sınıf öğrencileri 180 kişi ve kütüphanede karşılaşılan Z Kuşağı yaş aralığındaki 20 öğrenci olmak üzere toplam 200 kişidir. Araştırmada anket yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda ankete katılan Z Kuşağı'nın gelecekteki çalışma yaşamından ödül anlamında ortaya çıkan beklentileri ile yaş grubu, eğitim düzeyi, çalışmak istedikleri sektör gibi demografik durumları arasında herhangi bir ilişki bulunamamış yine de bu unsurların gözardı edilmediği belirlenmiştir. Ancak etkili olan tek demografik özellik cinsiyet olarak tespit edilmiş, kadınların içsel ödüllendirme konusuna erkeklere oranla daha fazla önem verdiği ortaya çıkmıştır. Puan ortalamaları neticesinde bu farklılığın erkek ve kadın arasındaki yapısal ve duygusal farklılıklardan kaynaklandığı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the definitions of generations and their views on business life were examined by reviewing domestic and foreign literature, and the rewarding perception was investigated together with purpose, importance, types and principles, and the main features of Z Generation and their expectations in terms of reward from their managers in working life were discussed in detail. Participations of the study are in the age range of the Z Generation students of Eskişehir Anadolu University Yunus Emre Campus, Department of Economics, Department of Labour Economics and Industrial Relations, 1st and 2nd class 180 person and the 20 students who are encountered in the library. Survey method was applied as data collection technique in the study. As a result of the analysis of the data obtained, it has been concluded that there was no relation between the expectations of the future working life of the Z Generation participating in the survey and the demographic situations such as the age group, education level and the sector they wanted to work, but these factors were not overlooked. However, the only effective demographic feature was determined as gender, and it became clear that women paid more attention to the issue of internal rewards than men. As a result of the averages of the points, it can be considered that this difference is caused by structural and emotional differences between men and women.