Sivil toplum kuruluşlarında kurumsal itibar yönetimi: Farklı alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları üzerine bir araştırma
Reputation management in non-governmental organizations (NGOS): A research ngos working on different areas'
  1. Tez No: 530465
  2. Yazar: FATİH AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE KER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Sivil toplum kuruluşları (STK'lar) toplumlarda yaşanabilecek ekonomik, çevresel, sağlık ve sosyal problemlerin çözümlerinde destek olmaktadır. STK'lar toplumsal birliktelik anlayışının hâkim olduğu kuruluşlardır. Bir başka ifade ile STK'lar ülkelerin toplumsal ve siyasal gelişimleri yanı sıra toplumların sosyal birliktelik ve demokratik alanda yer alabilmeleri açısından önem taşımaktadır. Toplumlar için çeşitli alanlarda ve dikkat çekici katkıları olan bu kuruluşların, kurumsal itibar konusunu derinlemesine incelemeli ve yönetebilmelidir. STK'ların güçlü itibarları oldukça, toplum karşısındaki saygınlık, güvenirlilik oranı artacak, diğer STK'lara göre daha fazla tercih edilebilecek, üye ve gönüllü sayısı, finansal kaynakları daha fazla artacaktır. Belirtilen noktalardaki başarının hepsi güçlü itibarın kazanılması ile gerçekleşebilmektedir. Kurumsal itibar yönetiminin taşıdığı önem nedeniyle tez çalışmasının konusu STK'nın kurumsal itibarı etkili yönetilip yönetilmediği üzerinde olacaktır. Bu çalışma ile STK'larda itibarın nasıl algılandığı, hangi kavramlarla anıldığı, itibar oluşturmada kullanılan özelliklerin neler olduğu, STK'larda itibar yönetimi ve itibar kriz yönetimi nasıl gerçekleştirildiği, üst yönetimlerin itibara bakış açıları ve itibar yönetimi alanında çalışan kişilerin uzmanlık alanlarının ne olduğunun ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda ZENNA Kurumsal Marka Yönetim Araştırmaları ve Danışmanlık A.Ş. Şirketi tarafından gerçekleştirilen 'Sivil Toplum Kuruluşları Algı' Araştırması sonucunda bilinirliği ve itibar yönetimi performans skoru en yüksek çıkan dokuz STK ile araştırma örneklemi oluşturulmuştur. Örneklem dâhilinde STK yöneticileriyle ya da kurum itibarı ile ilgilenen uzman kişilerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerden elde edilen veriler ile birlikte STK'ların itibarlarını nasıl yönettiklerine dair sonuçlar verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations (NGOs) are supporting the solutions of economic, health and social problems that may be experienced in society. NGOs are the institutions where the understanding of social unity prevails. In other words, NGOs are important for the social and political development of countries as well as for social unity and be able to take part in the democratic space of societies. These organizations, which have contributed in various fields for society, it should deeply examine corporate reputation and the ability to manage corporate reputation. The strong reputation of NGOs will increase their reputation and confidence in society, increase their financial resources, and increase the number of members and volunteers, which can be more preferred than other NGOs. All of the achievements at the specified points are achieved with the acquisition of strong reputation. Because of the importance of corporate reputation management, the issue of thesis study will be on whether the corporate reputation of the NGOs is effectively managed or not effectively managed. This study aims to show how reputation is perceived in the NGOs, which concepts are expressed by the reputation, What are the features used to create reputation, ,How was make real the reputation management and reputation crisis management in NGOs, What are the features used to create reputation, What top management's point of view about reputation, what are the professional fields of people working in reputation management. Within this scope, as a result of the 'Civil Society Organizations Perception' survey conducted by ZENNA Institutional Brand Management Research and Consultancy Company, research samples were formed with nine NGOs with the highest performance and reputation management performance score. In-depth interviews were conducted with NGO managers or professional fields of people working in reputation within the sample. Together with the data obtained from these interviews, triedto clarify about how they manage the reputation of NGOs.