Lise düzeyinde görsel sanatlar dersi öğretim programının estetik beğeni açısından incelenmesi
The examination of visual arts course curriculum in terms of aesthetics appreciation at the high school level
- Tez No: 530464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise düzeyinde görsel sanatlar dersi öğretim programının öğrencilerin estetik beğenisi açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, çalışma nitel ve nicel olmak üzere iki aşamalı olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında Görsel Sanatlar Dersinin öğrencilerin estetik beğeni düzeyine ilişkin ortaöğretim kurumlarında görev yapan Görsel Sanatlar Öğretmenlerinin görüşleri incelenmiştir. Bu aşamanın çalışma grubunu İstanbul İlinin çeşitli ilçelerinde Lise Görsel Sanatlar Dersi öğretmenliği yapmakta olan 8 öğretmen oluşturmuştur. Öğretmenlere 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Ortaöğretim GSD Öğretim Programı Üzerine Öğretmen Görüşme Formu' uygulanmıştır. Veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, eski programın uygulanması sırasında tüm öğretmenlerin karşılaştığı temel problem süre azlığıdır. Bu durum yeni programda haftalık ders süresinin 2 saate çıkarılmasıyla bir nebze giderilmiş gibi görünse de halen haftalık ders saatinin yeterli olmadığını ve daha da artırılması gerektiği, hatta GSD dersinin alt sanat kollarına ayrılarak 'seçmeli ders' olarak verilmesi gerektiği savunulmaktadır. Eski programla ilgili bildirilen eksiklerden atölye ve/veya teçhizat/malzemenin eksik ya da sınırlı olması, öğrenci sayısının zaman zaman programa göre fazla olması ve konuların zamanında işlenememesi, programda öğrencileri özgün motiflere yönlendirecek yaratıcı fikir ve kazanımların eksik olması ve son olarak da toplum ve yöneticilerin Görsel sanatlar ve müzik gibi derslere,“gereksiz dersler”olarak bakmaları gibi sorunların yeni programda da halen çözülmediği görülmektedir. Araştırmanın nicel aşamasının çalışma grubunu ise İstanbul ili Beşiktaş ilçesinde bulunan bir Anadolu Lisesi'nin 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören 306 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilere ise, 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Estetik Beğeni Anketi' uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerden elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin genel estetik beğeni düzeyleri orta seviyededir (61,59±8,07).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the visual arts curriculum in terms of aesthetic appreciation at high school level. For this purpose, the study is designed in two phases as qualitative and quantitative. In the qualitative phase of the study, the opinions of Visual Arts Teachers who work in the secondary education institutions related to the aesthetic appreciation level of the students of Visual Arts Course were examined. The study group of this phase was composed of 8 teachers who are high school Visual Arts Course instructors in various districts of Istanbul. Personal Information Form and Teacher Interview Form on Secondary Education VA Curriculum were applied to teachers. The data were subjected to content analysis. According to the findings, the main problem faced by all teachers during the implementation of the old program was the shortage of time. This situation seems to be a bit of an improvement in the new program by increasing the duration of the course to 2 hours, but still it is argued that the weekly course hours are not enough and should be increased further, even the VAC course should be divided into sub-art branches and given as an 'elective course'. It was seen that the problems reported about the old program such as the missing or limited workshops and/or equipment/materials, that the number of students from time to time was more than the schedule and the subjects could not be processed in a timely manner, and that society and administrators looking at courses such as Visual Arts and Music as unnecessary lessons are still not solved in the new program. In qualitative phase, the study group was composed of 306 students studying in 9th, 10th, 11th and 12th grades in an Anatolian High School in Besiktas district of Istanbul provinence. The Personal Information Form and Aesthetic Appreciaction Survey were applied to students. According to the findings obtained in the research from students; the general aesthetic appreciation level of the students is medium level (61.59±8.07).