Döviz kuru hareketleri ve İstanbul Borsasının değişimi üzerine bir araştırma
A study on currency exchange rate movements and the changes in the İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 530469
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; Ülke ekonomilerini yakından ilgilendiren ve ekonomik kararların alınmasında etkili olan döviz kuru, hem ekonomideki pek çok değişkeni açıklamada, hem de tüketimden yatırıma, enflasyondan dış ticarete kadar uzanan ekonomiyi şekillendiren değişkenler üzerindeki önemli etkisi nedeniyle önem taşımaktadır. Döviz kurlarında ortaya çıkan değişiklikler, iktisadi faaliyetlere etki etmekte ve gidişatı etkilemektedir. Bu nedenle döviz kurundaki değişikliklerin düzenli bir yapı sergilemesi aynı zamanda iktisadi istikrarın sağlanmasına ortam hazırlayacaktır. İşte bundan dolayıdır ki, döviz kuru hareketleri ekonomik istikrar bağlamında ele alınmalıdır. Ekonomik istikrarın sağlanmasında para piyasaları kadar sermaye piyasalarının etkinliği de önem taşımakta, para ve sermaye piyasalarının etkileşimi de hem para piyasasında döviz kurunun hem de sermaye piyasasında yer alan menkul kıymetlerin fiyatlarına yansımaktadır. Ekonomi politikalarıyla günlük gelişmelerin etkisiyle şekillenen piyasalardaki arz ve talep, ülkelerin ekonomileri üzerinde ekonomik kriz gibi ciddi etkiler ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, büyük resimden daha çok Türkiye özelinde küçük resme bakarak para ve sermaye piyasaları arasındaki etkileşimi, döviz kuru hareketleri ve menkul kıymetler borsasındaki değişim irdelenmekte, kambiyo borsalarının gerekliliği açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Currency exchange rates are closely associated with countries' economies and influence their economic decisions; they are important both in explaining various variables, and because of their important effects on variables that shape the economy such as investment, inflation, and foreign trade. Changes in currency exchange rates affect economic activities and influence the future. This is why currency exchange rate changes that reflect a regular structure will create an environment that is conducive to economic stability. This is why currency exchange rate movements have to be examined within the context of economic stability. The activities of money and capital markets are important in order to create economic stability, and the interactions between money markets and capital markets reflect on both currency exchange rates in money markets, and the prices of securities in capital markets. The supply and demand in markets are shaped by economic policies and daily developments may have serious effects on country economies such as economic crises. This study addresses Turkey as a special case, rather than the“big picture,”examines the interactions between money and capital markets, currency exchange rate movements and changes in the security exchange, and explains the need for foreign exchanges.