17. ve 18. yüzyıllarda Osmanlı giyim kültürüne batı giyim kültürünün etkileri
The influences of western clothing culture on that of the Ottomans' during 17th and 18th centuries
- Tez No: 530470
- Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tarih, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, History, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
17. ve 18. yüzyıllar Osmanlı'nın Batı ile olan münasebetlerinin arttığı ve hız kazandığı bir dönemin başlangıcı olmuştur. Osmanlı'nın 17. yüzyılda duraklama devrine girmesi ve Avrupa'da tam tersi Osmanlı'ya göre gelişme göstermesi Osmanlı sarayının zorunlu bir değişim sürecine girmesine neden olmuştur. 17. yüzyılda askeri alanda başlayan değişim hareketleri, 18. yüzyıla gelindiğinde Lale Devriyle birlikte hızla devam etmiştir. Osmanlı'nın Avrupa'yla olan siyasi ilişkileri ve Avrupa'daki yeniliklerden haberdar olma isteği sonucunda birbirleriyle olan etkileşimleri bir çok alanda kendini göstermeye başlamıştır. Batının teknik alandaki yeniliklerini takip eden Osmanlı zamanla mimaride ve giyim kuşamda da yeniliklerden etkilenmeye başlamıştır. Batılı devletler ve Osmanlı arasında yaşanan bu etkileşim sonucunda kültürler birbirinden karşılıklı olarak etkilenmiştir. Bunun sonucunda Osmanlı'da batılılaşma hareketleri 18. yüzyıl ve devamında kendini göstermiştir. Bu çalışmada Osmanlı üzerindeki batılı devletlerin giyim kuşamında yaşanan etkilerini araştırmak üzere, 17. ve 18. yüzyılda ki giyim kuşamda hem Osmanlı hem batı devletleri açısından etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
17th and 18th centuries have been the beginning of a period in which the relations between the West and the Ottomans accelerated. The stagnation period started in 17th century for Ottomans and on the contrary the improvement in Europe as compared with Ottomans caused Ottoman Palace to enter in a period of compulsory change. The reformations started in military era in 17th century continued rapidly when it came to 18th century with Tulip Age. As a conclusion of Ottomans' political relations with Europe and the willing to know reformations in Europe the interactions started to appear. Ottomans who followed reformations in the West about technique, was influenced from reformations on architecture and clothing, as well. As a result of the interaction between Western states and Ottomans, cultures influenced each other mutually. Thus, westernization movements appeared in 18th century and afterwards. In this study, the clothing sense in 17th and 18th centuries both in terms of the effects for Ottomans and Western states have been analysed to search for the influences of Western states on clothing sense of Ottomans.