Kontrollü Kümelerde Cebirsel İşlemler
Algebra processes in controlled sets
  1. Tez No: 530492
  2. Yazar: EMEL GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma kapsamında, mantık, klasik mantık ve sembolik mantık gibi mantığım temel yapıtaşları anlatılmış olup, bulanık mantığa neden ihtiyaç duyulduğu, bulanık mantığın avantajları ve dezavantajları, uygulama alanları, üyelik fonksiyonları, bulanık küme kuramı ile bulanık kümelerde cebirsel yapılar konuları incelenmiştir. Bulanık kümeler, klasik kümelerde yer alan“elemanıdır”veya“elemanı değildir”ifadeleri yerine“şu kadar elemanıdır”veya“şu kadar elemanı değildir”ifadeleri mevcuttur. Eleman olma durumunun 1, olmama durumunun 0 ile gösterilmesi yerine, 0 ile 1 arasındaki üyelik derecesi ile gösterimi kullanılır. Bu nedenle üyelik fonksiyonları ve cebirsel yapılar klasik mantığa göre farklılaşmaktadır. Bulanık teorisinin bir uzantısı, sezgisel bulanık teoridir. Sezgisel bulanık teorisi, bulanık teorisinde mevcut olmayan tereddüt derecesine sahiptir. Fakat sezgisel bulanık teorisinde, bir elemanın üye olmama derecesi için bir kriter olmaması nedeniyle bulanık teorisine benzer problemler bulunmaktadır. Bu tez kapsamında, bu problemleri çözmek için geliştirilen kontrollü kümeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the basics of logic such as classical logic and symbolic logic are explained and the reasons of fuzzy logic, advantages and disadvantages of fuzzy logic, application areas, membership functions, fuzzy set theory and algebraic structures in fuzzy sets are examined. Fuzzy clusters exist in the classical clusters instead of“element”or“non-element”rather than“as many elements”or“not as much element”as in the classical clusters. Instead of representing element status 1, non-element status 0, the display level is 0 through 1. For this reason, membership functions and algebraic structures differ according to classical logic. An extension of the fuzzy theory is the intuitive fuzzy theory. The intuitive fuzzy theory has a degree of hesitation that is not present in the fuzzy theory. But in the intuitive fuzzy theory, there is a problem similar to the fuzzy theory because an element is not a criterion for the degree of non-membership. In this thesis, controlled clusters developed to solve these problems are examined.