Ortaokul 6. sınıf matematik dersinde oyun tabanlı öğretim yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The effect of game-based teaching method on student success in mathematics course of secondary school 6th grade students
- Tez No: 822713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED RECAİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 6.sınıf öğrencilerine matematik konularının oyun tabanlı öğretim modeli kullanılarak anlatılmasının öğrencilerin matematik başarısının üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Oyunla öğretim sırasında öğrencilerin matematik dersine karşı tavır ve tutumları incelenerek araştırmanın sonunda başarı seviyeleri düşük-orta ve yüksek olmak üzere rastgele üç öğrenciye oyunla öğretim yöntemi hakkındaki fikirleri sorulmuştur. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılının Güneydoğu Anadolu'daki bir ortaokulun 6.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu çalışmaya iki farklı şubeden 47 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerden sayısı değişebilmekle birlikte 23 tanesi deney grubunu, 24 tanesi kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney ve kontrol grubu sınıfları rastgele seçilmiştir. Deney ve kontrol grubunda düzenli devam etmeyen öğrencilerin kazanım değerlendirme sonuçları devam etmedikleri haftalar için analize dahil edilmemiştir. Deney grubuna düz anlatım yönteminden sonra kontrol grubunda çözülen problemler kadar olmasa da problem çözülüp hemen ardından pekiştirme için oyun tabanlı öğretim yöntemi üslü ifadeler, işlem önceliği, ortak çarpan parantezine alma ve dağılma özelliği, bölünebilme kuralları, asal sayılar, asal çarpanlar, kümeler, tam sayılar, mutlak değer, kesirlerle işlemler ve cebirsel ifadeler konuları oyunlarla anlatılmıştır. Kontrol grubuna ise düz anlatım yönteminin ardından sürekli tahtada problem çözerek konular işlenilmeye devam edilmiştir. Her konunun ardından konuya özel olarak derlenen kazanım değerlendirme testi her iki sınıfa da uygulanmış ve verilen cevaplara göre alınan puanlar bağımsız örneklem t-testi ya da mann whitney u testine göre yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre oyun tabanlı öğretim yöntemi kullanımının düz anlatım yöntemi kullanımına göre üslü sayılar, işlem önceliği, ortak çarpan parantezine alma, dağılma özelliği, asal sayılar, asal çarpanlar, kümeler, tam sayılar, mutlak değer ve cebirsel ifadeler konularında manidar bir fark oluştururken bölünebilme kuralları ve kesirlerle işlemler konularında manidar bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Ayrıca oyunlarla öğretim yöntemi kullanımının düz anlatım yönteminde aktif katılım sağlamayan ve matematik başarısı düşük olan öğrencilerde derse katılım sağladığı görülmüştür. Araştırma sonunda elde edilen öğrenci görüşlerine göre oyunlarla öğretim yöntemi öğrencilerin eğlenerek öğrenmesini ve pekiştirmesini, dersin sıkıcılıktan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Bu sonuçlara göre derste oyun tabanlı öğretim yönteminin kullanılmasının öğrencilerin matematik başarılarını olumlu yönde etkileyeceği, konuların öğrencilerde kalıcılık sağlayacağı ve öğrencilerin derse karşı güdülenerek ilgilerinin olumlu yönde etkileneceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of teaching mathematics subjects to 6th grade middle school students using a game-based teaching model on students' mathematics achievement was examined. In this direction, mixed research method was used. During the game-based teaching, students' attitudes and attitudes towards the mathematics course were examined and at the end of the study, three random students with low, medium and high achievement levels were asked their opinions about the game-based teaching method. The study group consisted of 6th grade students of a middle school in Southeastern Anatolia in the 2022-2023 academic year. Forty-seven students from two different classes participated in this research. Although the number of students varied, 23 of them constituted the experimental group and 24 of them constituted the control group. Experimental and control group classes were randomly selected. The outcome assessment results of the students who did not attend regularly in the experimental and control groups were not included in the analysis for the weeks they did not attend. The experimental group was taught exponential expressions, operation priority, common factor bracketing and distributive property, divisibility rules, prime numbers, prime factors, sets, whole numbers, absolute value, operations with fractions and algebraic expressions with games, although not as much as the problems solved in the control group after the lecture method. In the control group, after the lecture method, the subjects were continued to be taught by solving problems on the board. After each topic, the achievement assessment test compiled specifically for the topic was applied to both classes and the scores obtained according to the answers given were interpreted according to the independent sample t-test or mann whitney u test. According to the findings obtained in the research, it was seen that the use of game-based teaching method made a significant difference in the topics of exponents, operation priority, common factor bracketing, dispersion property, prime numbers, prime factors, sets, integers, absolute value and algebraic expressions, while it did not make a significant difference in the topics of divisibility rules and operations with fractions. In addition, it was seen that the use of the teaching method with games provided participation in the lesson for students who did not actively participate in the lecture method and whose mathematics achievement was low. According to the student opinions obtained at the end of the research, the teaching method with games enables students to learn and reinforce by having fun and to move away from the boredom of the lesson. According to these results, it can be said that the use of game-based teaching method in the lesson will positively affect the mathematics achievement of the students, the subjects will provide retention in the students and the students will be motivated towards the lesson and their interest will be positively affected.