Identity construction of trans women in Turkey
Türkiye'deki trans kadınların kimlik inşası
  1. Tez No: 530494
  2. Yazar: HAMZA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu yüksek lisans tezi, ağırlıklı olarak İstanbullu olan küçük bir grup trans kadının, trans kimliğini anlamlandırmaları üzerinden, trans kimlikli Türkiyeli bireylerin hayatlarına odaklanmaktadır. Trans kadınların kendileri tarafından“arkadaşlık grubu”olarak tanımlanmış bu grup, hayatın her alanından trans kadınlardan oluşmakta ve trans kadınlıkla ile ilgili bilgi ve söylem üretmekte ve iletmektedir. Bu araştırma, ilgili bölümlerde, grup kurma, mahremiyet ve trans kadınların, cisgender kadınlar olarak toplum içine karışmaları konularını analiz etmektedir. Bu tez, ilgili bölümlerde trans altkültürünün bu yönlerinin, trans kadınların kendilerine alan açmak amacıyla trans/kadınlığı anlamlandırmalarına nasıl katkı sağladığını araştırmaktadır. Bu çalışma, trans kadınların, muhafazakarlaşan bir Türkiye'de ve kimlik politikası arka planında, kimliklerini nasıl inşa ettiklerini keşfetmektedir.
Özet (Çeviri)
This MA thesis focuses on the lives of trans-identified individuals in Turkey based on a small-scale group of predominantly Istanbulite trans women in terms of their making sense of and negotiating a trans identity. The self-identified“friendship group”consists of trans women of all walks of life producing, reproducing, and transmitting interminable knowledge/discourse on transgenderism on-site and online. This research analyzes in the respective chapters the crucial aspects of trans identity construction: group-making, intimacy, and passing. This thesis investigates in every chapter how these aspects of trans subculture contribute to these women's understanding of their trans/womanhood to create a space for themselves as active agents. This study explores how trans women construct their identities against the backdrop of living in increasingly conservative Turkey and in a larger context of identity politics.