Performing transgender experience: The case of Esmeray Özadi̇kti̇
Transgender deneyimin performansı: Esmeray Özadikti örneği
  1. Tez No: 389132
  2. Yazar: ERDOĞAN ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, temelde transgender kimlik üzerine kurucu nitelikteki çeşitli yaklaşımlara değinmektedir ve Türkiye'deki transgender kimlik ve politikayı tartışmak için transgender deneyimi bir anlayış olarak dikkate almaktadır. Bu çalışma, transgender öznelliğin inşasında transgender ifadenin rolünü göz önünde bulundurmaktadır. Ayrıca bu çalışma, deneyimin performansı yoluyla transgender benliğin üretilmesini sorgulamaktadır ve deneyimin performansının Türkiye'deki transgender kimliğin ve politikanın politik ve sosyal sınırlarını ne şekilde genişlettiğini incelemektedir. Esmeray'ın Cadının Bohçası, Yırtık Bohça ve Kestirmeden Hikayeler isimli üç oyunu transgender deneyimin performansını bağlama oturtmak amacıyla incelenmektedir. Esmeray'ın transgender deneyiminin performansı salt trans kadının teatral temsilinin ötesine geçtiği sonucuna varılabilir. Esmeray'ın deneyiminin performansı daha ziyade Türkiye'deki trans kadınların heteronormatif bakış açılarına karşı mücadele etmesinde üretken bir metottur.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly deals with several foundational approaches to transgender identity and considers transgender experience as a concept to discuss transgender identity and politics in Turkey. This study considers the role of transgender voice in constructing a transgender subjectivity. Moreover, this study inquiries the production of transgender self through performance of experience and examines how it broadens the political and social territories of transgender identity and politics in Turkey. Esmeray's three performances, titled as Cadının Bohçası, Yırtık Bohça and Kestirmeden Hikayeler, are analyzed in order to contextualize the performance of transgender experience. It is concluded that Esmeray's performance of transgender experience moves beyond a mere theatrical representation of a trans woman. Rather, it is a productive method of struggle against heteronormative views on trans women in Turkey.