Diyarbakır ili muhasebe meslek mensuplarının muhasebe meslek etiği algısı üzerine bir araştırma
A research on the perception of accounting professional ethics of accounting professionals in Diyarbakir province
- Tez No: 530512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE ŞEHNAZ ALTUNAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Muhasebe meslek mensuplarının etik ilke ve kurallara uygun davranması, hem topluma hem ticari hayata karşı şeffaf olduğunu, dürüst ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Böylelikle muhasebe mesleği hem ekonomik anlamda kalkınmayı hem de sosyal anlamda canlılığı artırıcı etkilere sahip olmaktadır. Gerek toplum gerekse de ekonomik bağlamda oldukça önemli bir yere sahip olan muhasebe kavramı mesleki etik kavramı ile birleştirilmiş ve bu bağlamda muhasebe meslek etiği ilkeleri, muhasebe meslek etiği önemi, ilke ve kuralları, ulusal ve uluslararası meslek etiği ile ilgili gelişmeler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that accounting professionals comply with the ethical principles and rules shows that they are transparent to both society and commercial life and are honest and reliable. In this way, the accounting profession has both economic development and social life-enhancing effects. The economic context which has an important place in society as well as quite combined with has been the concept of accounting the concept of professional ethics and in this context, the principles of ethics of the accounting profession the accounting profession the importance of ethics, principles and rules, national and international developments related to professional ethics are noted.