Econometric study on the impacts of privatization, new entry, and independent regulator on mobile penetration and expansion in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde özelleştirme, yeni giriş ve bağımsız düzenleyicinin mobil penetrasyon ve gelişimi üzerine etkilerine dair ekonometrik çalışma
  1. Tez No: 530513
  2. Yazar: SHIVA ESHGHOLLAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZAK ATİYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma telekomünikasyon reformu değişkenlerinin (özelleştirme, rekabet ve bağımsız düzenleyici) mobil penetrasyon üzerine olan etkilerini, gelişmekte olan 46 ülkeyi ve 1995-2016 yıllarını kapsayan bir panel veri seti kullanarak analiz etmektedir. Reform değişkenleri ve söz konusu bağımlı değişken arasındaki korelasyonu tahmin etmek için sabit etkiler modeli kullanarak rekabet düzeyi ve mobil penetrasyon oranı arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca sonuçlara göre tek başına özelleştirme her 100 kişi için mobil cihaz aboneliği sayısında bir artışla ilişkilendirilmektedir. Sonuçlar bağımsız bir düzenleyicinin mevcudiyetinin özelleştirme ile beraber mobil penetrasyonu artırdığını gösterirken, bağımsız düzenleyicinin mevcudiyeti ve mobil penetrasyon arasındaki korelasyonun pozitif ancak anlamsız olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze the effect of telecommunication reform variables (privatization, competition and Independent regulator) on mobile penetration using a panel dataset of 46 developing countries, which covers the period 1995-2016. Using fixed effect model to estimate the correlation between reform variables and our dependent variable we find positive and statistically significant correlation between competition level and mobile penetration rate. The results also suggest that privatization per se is associated with increase in the mobile cellular subscriptions per 100 people. The results indicate that while existence of an independent regulator a long with privatization increase the mobile penetration, presence of independent regulator although positive but not significantly correlated with mobile penetration.