Yeni bazı yerli çilek çeşitlerinin topraktaki kireç seviyelerine tepkilerinin belirlenmesi
The determination of the reactions to soil lime levels of new native strawberry varieties
- Tez No: 530528
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma, 2016-2017 yıllarında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait seralarda 3 litrelik saksılarda yürütülmüştür. Çalışmada Bolverim77, Hilal77, Doruk77, Dorukhan77, Ata77, Eren77, Erenoğlu77 çilek çeşitleri kullanılmıştır. Bu çeşitlerinin kirece tepkilerini belirlemek amacıyla %0, %5, %10, %15 ve %20 kireç dozları uygulanmıştır. Bu uygulamalar sonucunda bitki ve kök yaş ve kuru ağırlığına, SPAD, bitki yaprak sayına ve bitki yaprak alanı ölçümleri yapılmıştır. Kireç dozlarının artışına bağlı olarak bitki büyümesinin olumsuz yönde etkilendiği belirlenmiştir. Bitki yaş ağırlığı bakımından en fazla etkilenen çeşidin Ata77 olduğu tespit edilmiştir. Kontrol uygulamasında bitki yaş ağırlığı 41.37 gr olurken, %20 kireç uygulamasında %73 azalma ile 11.01 gr'a düşmüştür. Bitki kuru ağırlığında kireç dozlarından en fazla Hilal77 çeşidi etkilenmiştir. Hilal77 çeşidinin kontrol grubunda bitki yaş ağırlığı 11.92 gr olarak belirlenirken %20 kireç uygulaması sonucunda %77 azalma ile 2.71 gr olarak tespit edilmiştir. Kök yaş ağırlığı bakımından kireç dozlarından en fazla etkilenen çeşit Doruk77 çeşidi olmuş, kontrolde kök yaş ağırlığı 11.22 gr olurken %20 kireç uygulaması sonucunda %72 azalma ile 3.12 gr olarak belirlenmiştir. Kök kuru ağırlığını incelediğimizde ise Hilal77 kireç dozlarından en fazla etkilenen çeşit olmuş, kontrolde kök kuru ağırlığı 2.82 gr iken %20 kireç uygulamasında %60 azalma ile 0.83 gr olarak kaydedilmiştir. Yaprak sayısı bakımından da çeşitler içerisinden en fazla etkilenen çeşit Dorukhan77 olmuştur. Dorukhan77 çeşidindeki bitki başına yaprak sayısı kontrolde 11.67 adet olurken %20 kireç uygulamasında %54 azalma ile 5.27 olarak tespit edilmiştir. Yaprak alanı verileri incelendiğinde çeşitler içerisinde en fazla zarar gören çeşit Doruk77 olmuştur. Doruk77 çeşidinin %5 kireç dozunda bitki yaprak alanı 25.28 cm2 iken %20 kireç uygulamasında %58 azalma ile 10.67 cm2 olarak belirlenmiştir. Klorofil renk yoğunluğu bakımından da Hilal77 çeşidi kireçten en fazla zarar gören çeşit olmuştur. Kontrolde klorofil renk yoğunluğu 44.45 iken %20 kireç uygulamasında %28 azalma ile 31.85 olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 3 liter pots at greenhouses of Selçuk University Faculty of Agriculture Department of Horticulture for 2016-2017. Strawberry varieties such as Bolverim77, Hilal77, Doruk77, Dorukhan77, Ata77, Eren77 and Erenoğlu77 were used in the experiment. 0%, 5%, 10%, 15% and 20% lime doses were applied to determine the lime responses of the strawberry varieties therefore these applications, plant, root fresh, dry weight, SPAD, plant leaf count and plant leaf area were examined. It has been determined that plant growth is adversely affected by the increase in lime doses. It was determined that Ata77 was the most affected variety in terms of plant fresh weight. In the control application, the plant fresh weight was 41.37 gr, while it has been identified 11.01 gr with 73% reduction in the application of 20% lime. In the control group of Hilal77 variety, the plant age weight was determined as 11.92 gr and it was determined as 2.71 gr with 77% decrease as a result of 20% lime application. In terms of root fresh weight, Doruk77 variety was the most affected by lime doses, root age was 11.22 gr in control and 3.12 gr with 72% decrease in 20% lime application. When we examined root dry weight, Hilal77 was the kind most affected by lime doses, while root dry weight was 2.82 gr in control whereas 20% lime application was recorded as 0.83 gr with 60% reduction. Dorukhan77 has been the most affected variety among the varieties in terms of number of leaves. The number of leaves per plant in the Dorukhan77 variety was 11.67 in control whereas it was determined as 5.27 with 54% decrease in 20% lime application. When leaf area data were examined Doruk77 was the most damaged variety among the varieties. The plant leaf area of Doruk77 was 25.28 cm2 in 5% lime dosage and 10.67 cm2 in 20% lime application with 58% reduction. In terms of chlorophyll colour intensity, Hilal77 variety was the most damaged variety from lime. The chlorophyll colour density in the control is 44.45, while the application of 20% lime is 31.85 with a 28% reduction.