Bir kentsel mekanın dönüşümü: Terminal mahallesi
Transformation of an urban space: Terminal neighbourhood
- Tez No: 530529
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Toplumsal yaşamda süreklilik arz eden değişim kent mekânlarını da kaçınılmaz olarak etkisi altına almıştır. Kentler tarih boyunca hem yapısal hem şekilsel dönüşümlere uğrayarak günümüzdeki halini almıştır. Kent mekânsal olarak üzerinde toplumsal ilişkilerin gerçekleştiği ve bu ilişkilerin karşılıklı olarak üretildiği yer olarak nitelendirilir. Kentleri anlamak toplumsal dönüşümleri, sorunları ve ilişkileri anlamaya yardımcı olacağından önem taşımaktadır. Bu çalışmada kentsel bir mekân olarak mahalle ele alınmış ve orada yaşanan dönüşümler analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın amacı Erzurum'da kentsel mekânın dönüşüm süreçlerinin en önemli göstergelerinden biri olarak Terminal Mahallesinde gerçekleşen değişimin neden ve sonuçlarını sosyolojik kuramlar ışığında ortaya koymaktır. Terminal Mahallesi'nde gerçekleşen dönüşüm derinlemesine görüşme yöntemiyle elde edilen verilerle değerlendirilmiştir. Kentsel mekânın dönüşüm şekillerinden kentsel yenileşme ve soylulaştırma kavramları üzerinde durulmuş ve Terminal Mahallesi'ndeki dönüşüm soylulaştırma örneği olarak görülmüştür. 30 kişi ile yapılan mülakatta kişilere eski ve yeni Terminal hakkında sorular sorulmuş, değişimi nasıl değerlendirdikleri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuing change in social life inevitably affected urban spaces. Throughout history, cities have undergone both structural and formal changes and they keep changing. The city is spatially described as the place where social relations are realized and where these relations are mutually produced. Recognizing cities are important to help understand that social transformations, problems and relationships. In this study, the neighborhood was treated as an urban space and the transformations that were experienced there were tried to be analyzed. The purpose of this study is to reveal the transformation process of the urban space, the causes and consequences that affect the process in the light of sociological theories. The transformation in Erzurum's Terminal Neighborhood has been evaluated as a result of in-depth interviews. The transformation in the Terminal Neighborhood, which focuses on the concepts of urban renewal and gentrification from the transformation patterns of urban space, is seen as an example of gentrification. In the interviews with 30 people, questions were asked about the old and new Terminal, and it was tried to be understood how they evaluated the change.