The role of energy interdependence in shaping world politics
Enerji karşılıklı bağımlılığının devletlerarası dış politikayı şekillendirmedeki rolü
  1. Tez No: 530536
  2. Yazar: OSMAN ZEKİ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Küresel ticarette değer ve miktar olarak önemli bir yer tutan enerji kaynaklarının güvenli ve istikrarlı şekilde temini, ülkelerin ekonomik ve askeri faaliyetleri için stratejik önemdedir. Bu denli stratejik öneme sahip enerji kaynaklarının uluslararası politikaya olan etkisini anlamak, devletlerin artan enerji ihtiyaçları da düşünüldüğünde güncel bir gerekliliktir. Uzmanlar tarafından ortaya konan birçok araştırmaya rağmen, enerji karşılıklı bağımlılığının devletlerarası ilişkilere olan etkisi üzerine yapılan sistematik analizler oldukça sınırlıdır. Sistematik analizleri yaygınlaştırmak ve literatüre yenilikçi bir katkı sağlamayı amaçlayan bu tez, öncelikle Küresel Enerji Karşılıklı Bağımlılık Veri Seti'ni tanıtmaktadır. Bu veri seti yenilikçi bir ölçüm sistemiyle hesapladığı yıllık enerji bağımlılığı figürlerini tekli-, ikili- ve yönlendirilmiş-ikili-ülke formatlarında, 1978–2012 yılları arasını kapsayacak şekilde sunmaktadır. Bu tezde Devletlerarası Askeri Çatışmalar ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Oylama veri setlerinden de yararlanarak, enerji bağımlılığının ikili-ülke dış politika karar ve eylemlerini ne yönde—barışçıl veya çatışmacı—etkilediği ekonometrik modeller kullanarak incelenmiştir. Ampirik sonuçlar iki ülke arasındaki enerji karşılıklı bağımlılık arttıkça çatışma veya ortaya çıkan çatışmaların tırmanma olasılıklarının azaldığını göstermiştir. Ayrıca, bir ülkenin enerji bağımlılığı arttıkça bağımlı olduğu ülkeye karşı çatışma başlatma olasılığı anlamlı şekilde azalmaktadır. Dış politikada benzeşmeyi bağımlı değişken olarak aldığımız modellerdeyse sonuç enerji karşılıklı bağımlılığının iki ülke arası benzeşmeyi artırdığıdır. Dahası, enerji ihracatçısı ülkeye olan bağımlılığın artmasının, ithalatçı ülkelerin diğer ülkelerle olan ilişkilerinde ayrışmalara yol açtığı gözlemlenmiştir. Enerji bağımlılığını dört temel kaynak bazında—kömür, petrol, doğal gaz ve elektrik—ayrıştırdığımızda, alternatif pazarlardan (örn. spot piyasa) yerine konulma şansı daha az olan doğal gazın devletlerarası çatışma olasılığını düşürmede ve dış politika benzeşmesini artırmada daha etkili olduğunu gözlemlemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Energy resources, unlike most other traded commodities, are essential for all economic and military activity. Given states' increasing needs to energy as a strategic commodity, understanding how energy interdependence affects international politics continues to remain relevant. While scholars have extensively debated the link between international politics and trade, systematic analyses gauging how energy interdependence shapes interstate relations are scant. To facilitate systematic research, this thesis introduces the Global Energy Interdependence Dataset. The dataset, presented in monadic and dyadic formats, covers the globe for the years between 1978–2014. Incorporating Militarized Interstate Disputes (MID) dataset and United Nations General Assembly (UNGA) voting data, I probe whether energy interdependence between states affects their foreign policy decisions or actions, and if so, in which directions—toward peace or conflict. Empirical results indicate that higher levels of energy interdependence, overall, promotes a cordial relationship within a dyad—reduces the likelihood of the onset and escalation. More importantly, higher levels of energy dependence curb importers' incentives to initiate MIDs against their suppliers. Higher levels of energy interdependence also increase foreign policy affinity within a dyad. Moreover, increasing energy dependence on the supplier causes foreign policy split-ups, or divergence, in a dependent state's relations with others in favor of the supplier. After disaggregating energy dependence based on four types of primary energy resources—coal, oil, natural gas, and electricity—only the natural gas appears as an effective commodity in mitigating conflictual relationship and promoting affinity where alternative ways of obtaining it (e.g. spot-market options) have been quite limited.