Yarı-sandviç Ru(II) komplekslerinin sentezi ve transfer hidrojenasyon reaksiyonlarında katalizör özellikleri
Synthesis of half-sandwich Ru(II) complexes and catalytic properties in transfer hydrogenation reactions
  1. Tez No: 530543
  2. Yazar: MEAN SADIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez kapsamında yeni yarı-sandviç Ru(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Bir ekivalent [Ru(ƞ6-p-simen)Cl2]2 kompleksinin iki ekivalent para-sübstitüe anilin türevleri ile [4-metil, isopropil, metoksi, hidroksi anilin] tepkimesinde yeni dört adet mononükleer yarı-sandviç Ru(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin molekül yapıların X-ışını kırınım çalışmaları ile belirlenmiştir. Komplekslerin X-ışını yapıları incelendiğinde anilin türevlerin Ru(II) merkezine amin grubu üzerinden koordine olduğu gözlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin ketonların transfer hidrojenasyonla indirgeme tepkimelerinde katalitik etkinlikleri incelenmiştir. [Ru(ƞ6-p-simen)(4-Me-anilin)Cl2] kompleksinin asetofenonun 1-feniletanole indirgenmesinde sentezlenen komleksler içinde en aktif katalizör olduğu bulunmuştur. Bu kompleksin sübstitüe asetofenonların, siklik keton ve alifatik ketonların transfer hidrojenasyon tepkimeleri için katalitik etkinlikleri incelenmiştir. Buna ilaveten [Ru(ƞ6-p-simen)(4-Me-anilin)Cl2] kompleksinin katalitik etkinliği üzerine baz çeşidi baz miktarının katalitik etkinlik üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new half-sandwich Ru(II) complexes were synthesized. One equivalent [Ru(ƞ6-p-simen)Cl2]2 complexes and two equivalents p-substitute anilin derivative were reacted to give four new mononuclear half-sandwich Ru(II) complexes. The structure of the complexes were determined by single crystal X-ray diffraction studies. The X-ray data showed that the anilin derivatives are coordinated to Ru(II) centre through the amine group (-NH2). The catalytic activity of the complexes in transfer hydrogenation of ketone were studied. [Ru(ƞ6-p-simen)(4-Me-anilin)Cl2] complex showed the best catalytic performance in acetophenon to 1-phenylethanol transformation. Catalytic properties of the complex in transfer hydrogenation of substitute acetophenon, cyclic and alyphatic ketones were investigated. Moreover, the effects of the type of base and amont of base on the catalytic performance were examined in detail.