Park kullanıcılarının memnuniyet ve tercihlerinin Konya ve Kerkük kentleri örneğinde karşılaştırılmasına yönelik bir araştırma
A research for comparing in the case of konya and Kirkuk cities the satisfaction and preferences of park users
- Tez No: 530547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kent parkları, kent insanının doğaya olan özlemini gidermek, sosyal ve kültürel etkileşimi artırmak ve dış mekânda insan konforunu sağlamak için oluşturulmaktadır. Kent parkları Kentsel açık-yeşil alan sisteminin en önemli unsurlarıdır. Kent parklarının planlama ve tasarım süreçlerinin özenle yürütülmesi gerekmektedir. Bu nokta da en önemli hususlardan biri de multidisipliner, katılımcı ve çok paydalı birlikteliklerle bu süreçleri yürütmektir. Bu paydaşlardan elbette en önemlisi tasarlanıp tesis edilecek parkı kullanacak olan insanlar yani başka bir deyişle o parkın kullanıcılarıdır. Park kullanıcılarının tercihleri park planlama ve tasarım çalışmalarına temel oluşturmalıdır. Bu araştırmada Konya ve Kerkük'teki kent parkların güvenlik, bakım, kalite, yeterlilik ve gelişme hızına yönelik kullanıcı memnuniyet oranları tespit edilmiştir. Ayrıca, ziyaret sıklığı, ziyaret günleri, ziyaret saatleri, ulaşım şekilleri, kullanma amaçları, faydaları, aktiviteler, birimler ve donatı elemanları üzerine olan kullanıcı tercihleri belirlenmiştir. Elde edilen verilere dayalı olarak Konya ve Kerkük kent parkı kullanıcılarının memnuniyet ve tercihleri karşılaştırmıştır. Araştırma bulgularına göre; Konya ve Kerkük kenti katılımcıları arasında güvenlik, yeterlilik ve gelişme hızı parametrelerinde anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Tercihler açısından bakıldığında ise parkları ziyaret etme sıklığı, parkları ziyaret etme saatleri, parkları ziyaret etme süreleri, parklara ulaşım şekilleri, parkların kullanım amaçları, parklarda bulunması gereken birimler ve parkların sağladığı faydalar açısından istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ve sonuçlara dayalı olarak konu ile ilgili kişi ve kurumlara öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban parks are created for urban people to long for nature, to increase social and cultural interaction and to provide human comfort to the outside world. Urban parks are the most important elements of the urban open-green space system. The planning and design processes of urban parks need to be carried out with care. This point is one of the most important issues to carry out these processes with multidisciplinary, participatory and very useful partnerships. Of course, the most important of these stakeholders are the people who will use the park to be designed and built. Park user's preferences should form the basis for park planning and design. In this study, the user satisfaction rates for the safety, maintenance, quality, competence, and pace of development of urban parks in Konya and Kirkuk have been determined. In addition, user preferences on visit frequency, visit dates, visit times, modes of transport, usage purposes, benefits, activities, units, and equipment were determined. Based on the obtained data, the satisfaction and preferences of the users of Konya and Kirkuk urban park were compared. According to research findings; It was determined that there were significant differences between the participants of Konya and Kirkuk in terms of safety, sufficiency and development rate parameters. From the perspective of preferences, statistically, significant differences were determined in terms of the frequency of visiting the parks, visiting the parks, types of transportation to the parks, use of the parks, units to be found in the parks and benefits provided by the parks. Based on the findings, recommendations have been made for the people and institutions concerned.