Akıllı turizm ve akıllı destinasyonlar: Edremit Körfezi'ne yönelik bir uygulama
Smart tourism and smart destinations: An application intended for the gulf of Edremit
  1. Tez No: 530556
  2. Yazar: HARUN ATAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİYE ÇELİK UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde şehirlerin yaşadığı sorunların giderilebilmesi ve insan yaşamının daha kaliteli hale getirilebilmesi için teknolojinin yoğun kullanımı ile“akıllı şehir”kavramı ortaya çıkmıştır. Akıllı şehir uygulamalarının yaygınlaşmasından dolayı birçok sektör gibi turizm de etkilenmiştir. Turizm kaynaklarının korunması, etkin kullanılması ve turist deneyiminin geliştirilebilmesi amacıyla akıllı destinasyon gelişimleri önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada akıllı şehir gelişimi ve akıllı turizm uygulamaları anlatılarak akıllı destinasyonların oluşumu ele alınmaktadır. Türkiye'nin önemli bir turizm destinasyonu olan Edremit Körfezi'nin mevcut turizm yapısı ve potansiyeli incelenip turizmden hak ettiği payı alabilmesi için akıllı destinasyon gelişimlerine yönelmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Edremit Körfezi'nin akıllı destinasyon olma yolunda gelişiminin sağlanabilmesi için körfeze yönelik akıllı uygulamalar tasarlanmıştır. Söz konusu tasarımlar Adobe Fireworks CS6 yazılım programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada sunulan Edremit Körfezi'nin akıllı destinasyon deneyiminin tasarımları ile birlikte körfezin turizm kaynaklarını tanıtması ve turist deneyimini çoğaltarak turizm hareketliliğini artırması için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of“smart city”has emerged with the intensive use of technology in order to solve the city problems at the present time and to make the human life more qualified. Due to the spread of smart city applications, tourism is also affected such as many sectors. The developments of smart destination have become important with the aims of protecting tourism resources, using them effectively and improving the experience of tourists. In this study, the formation of smart destinations are discussed with the description of smart city development and smart tourism applications. It is emphasised that the tourism structure and potential of the gulf of Edremit which is one of important tourism destinations of Turkey was examined and The gulf of edremit should focus on the development of smart destinations in order to get the share it deserves from tourism. Smart applications intented to the gulf of edremit were designed for providing the development on the way to becoming a smart destination. The designs in point were made by Adobe Fireworks CS6 software program. Along with the designs of smart destination experience of the gulf of edremit presented in the study, Creative suggestions were presented to introduce the tourism sources and to increase the tourism mobility by improving the tourist experiences.