Yol inşaatında kullanılan geri kazanılmış asfalt özelliklerinin gençleştirici katkılar kullanılarak iyileştirilmesi
The properties of reclaimed asphalt used in road construction by rejuvenating agents
- Tez No: 530557
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Geri dönüşüm, birçok endüstrinin kaçınılmaz parçasıdır. Doğal kaynakların rezerve edilmesi ve etkin kullanımı günümüz insanı için kaçınılmaz hale gelmiştir. Geri Kazılmış Asfalt Kaplaması (RAP), dünyanın en çok geri dönüştürülmüş malzemelerinden biridir. Ancak yeni asfalt kaplamalarda RAP kullanımı doğru yöntemler ile yapılmadığı sürece, ciddi kalite sorunlarına yol açabilir. Bu çalışma kapsamında, RAP özelliklerini iyileştirmek için asfalt gençleştirici katkılarının kullanımı araştırılmıştır. RAP bitümünü yeniden kullanmak üzere ticari bir gençleştirici ile iki farklı tipte atık yağ kullanılarak yaşlanmış bitümün özellikleri iyileştirilmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında yeniden ortaya çıkan gençleştirilmiş bitüm örnekleri, reolojik, morfolojik ve kimyasal açıdan incelenmiştir. Bitüm örnekleri üzerinde yapılan incelemelere ek olarak, karışım üzerinde de çeşitli deneyler uygulanarak RAP kullanımı araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar kapsamında bitüm numuneleri üzerinde geleneksel deneylerin yanı sıra, reolojik çalışmalar için Dinamik Kesme Reometresi (DSR), morfolojik açıdan incelemek üzere Atomik Kuvvet Mikroskopi (AFM) görüntüleme yöntemi ve kimyasal açıdan incelemeler için ise Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) spektrum analizi kullanılmıştır. RAP içeren karışımlar üzerinde yapılan incelemelerde ise Marshall ve İndirekt Çekme Testi (IDT) deneylerinden yararlanılmıştır. Sonuçlar, uygun gençleştiricilerin kullanımının, geri dönüştürülmüş asfaltın kalitesini önemli ölçüde artırabildiğini ortaya çıkarmıştır. Bitüm örnekleri ve karışımlar üzerinde yapılan deney sonuçlarına bakıldığında, tüm bitüm örnekleri için reolojik, morfolojik ve kimyasal sonuçlar ve karışım sonuçları birbirine paralellik göstermektedir. Sonuçlar, bitüm gençleştiricisi olarak kullanılan yağ bazlı malzemelerin seçimi doğru yapılırsa şayet, birçok atık yağ dahil, yağ bazlı ürünlerin yaşlanmış bitüm için gençleştirici katkı olarak kullanılabileceğini kanıtlamıştır. Gençleştirici katkılar, bitümlü karışımlarda RAP özelliklerini önemli ölçüde iyileştirerek daha yüksek oranlarda RAP kullanımı için olanak sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Recycling is the inevitable part of many industries. Reserving and effective use of natural resources is a must for today's human being. Recycling in the asphalt industry is one of the most concerned areas and Reclaimed Asphalt Pavement (RAP) is amongst the most recycled materials in the world. Utilization of RAP in new asphalt pavements may lead to severe quality problems mostly due to asphalt aging phenomenon. Within the scope of this study, the use of rejuvenators to improve the properties of RAP has been investigated. Two different kinds of waste oils together with a commercial rejuvenator were used. The rejuvenated bitumen samples were investigated from rheological, morphological and chemical aspects. In addition, mixture testing was also performed to study the effectiveness of used rejuvenators. Experimental studies on bitumen samples mainly included conventional and Dynamic Shear Rheometer (DSR) testing for rheological studies, Atomic Force Microscopy (AFM) imaging for morphological studies and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) spectra analysis for chemical studies. Mixture testing consisted of Marshall and Indirect Tensile Test (IDT) investigation. The results unveiled that the utilization of rejuvenators can significantly improve the quality of recycled asphalt. Binder and mixture testing showed high consistency and conformity with each other. The results proved that many oily based materials including waste oils can be used as rejuvenating agents. Rejuvenators can significantly restore the properties of aged RAP bitumen and increase the amount of RAP in bituminous mixtures.