İdari yargıda hakkaniyete uygun yargılanma ilkesi
Principle of fair hearing in the administrative proceeding
  1. Tez No: 530558
  2. Yazar: EREN CENAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
2. Dünya Savaşındaki ağır insan hakları ihlâllerinden sonra bütün dünya insan haklarının önemini kavramış ve bu haklara verilen değer de her geçen gün arta gelmiştir. Özellikle bu haklardan âdil yargılanma hakkı, üzerinde durulması gereken, çok daha özel bir öneme sahiptir. Çünkü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvuruların orantısal anlamda en büyük yekûnunu âdil yargılanma hakkının ihlâli iddiaları ile yapılan başvurular oluşturmaktadır. Aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından ülkemiz hakkında verilen ihlâl kararlarının çoğunluğunu, anılan hakkın ihlâl edildiğine ilişkin kararlar oluşturmaktadır. Bu bilgiler ışığında âdil yargılanma hakkı üzerine odaklanmanın gerekli olduğu anlaşılmaktadır. Âdil yargılanma hakkının bütün unsurlarıyla birlikte hakkıyla ele alınması bir yüksek lisans tezinin hacmini aşacağından, bu çalışmada, bu hakkın çok önemli bir alt ilkesi olan hakkaniyete uygun yargılanma ilkesi ele alınmaktadır. Ancak burada durulmayarak ve daha da özele inilerek, bu ilke, idarî yargı anlamında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Danıştay içtihatları ve Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvurular üzerine verdiği kararlar ışığında incelenmektedir. Bu sayede idari yargıda hakkaniyete uygun yargılanma ilkesi ile ilgili toplu bilgiler sunulması amaçlanmaktadır. Bu yapılırken, konuya ilişkin doktrindeki bilgiler bir araya getirilmeye ve anılan mahkemelerin konuya ilişkin bakış açısı, söz konusu mahkemelerin içtihatlarından yola çıkılarak, ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Dahası idari yargı uygulamasında ve mevzuatında hakkaniyete uygun yargılanma ilkesi ile ilgili sorunlu alanlar tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
After the gross human rights violation during World War II, the whole world has comprehended the importance of human rights and the value given to it has also appreciated each passing day. Especially, the right to a fair trial among these rights has a particular significance to be emphasized since the applications for violation allegetions of the right to a fair trial constitute the greatest amount of the applications to the European Court Of Human Rights proportionally. Besides, rulings with regard to violations of above-mentioned right generate the majority of breach decisions made about our country by European Court Of Human Rights. In the light of this information, it is understood that focusing on right to a fair trail is a necessity. Since dealing with the all its parts of the right to a fair trail properly will exceed the lenght of a master's thesis, in the present study, the principle of fair hearing which is a fundemental sub-principle of this right will be discussed. Yet, not ceasing there, by specifying more, this principle will be handled in point of Administrative Proceeding, jurisprudences of Counsil of State and European Court of Human Rights and decision made by Constitutional Court on individual applications. Thus, it is aimed to provide concerted information related to the principle of fair hearing in the Administrative Proceeding. While doing so, combining information in the doctrine concerning to the subject and point of view of above-mentioned courts the subject on the basis of jurisprudences and aforesaid courts are tried to set forth. Furthermore, problematical areas in respect to principle of fair hearing in the practice and legistlation of Administrative Proceeding are established.