Halk eğitim merkezleri meslek edindirme kurslarının kadınların işgücü ve istihdama katılımlarına etkileri: Yalova ili örneği
The effects of the vocational courses in the public education centers on women's labor participations and employment: Example of Yalova province
  1. Tez No: 530560
  2. Yazar: FUNDA KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yetişkinler toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. Yetişkinlerin doğru tutum ve davranışları sergileyebilmeleri, değişen dünyaya ayak uydurabilmeleri, işgücüne katılabilmeleri ve işlerinde istikrarı sağlayabilmeleri için gerekli bilgi ve becerileri kazanmaları ancak eğitimle gerçekleşmektedir. Geçmişten günümüze kadar yetişkin hayatını incelediğimizde, eğitimin yetişkin yaşamının bir parçası olduğunu görürüz. Fakat hızla değişen, gelişen bilim ve teknoloji, bireylerin daha sistemli ve bilimsel bir şekilde eğitim almasını zorunlu kılmıştır. Bilim ve teknolojinin hızlı gelişmesi ile yeni meslekler ortaya çıkmış, işin yapısı değişmiş ve vasıflı işgücüne ihtiyaç artmıştır. Bu değişimlere ayak uydurulması, nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, ekonomik ve teknolojik kalkınmanın sağlanabilmesi için ise mesleki eğitime gerek duyulmuştur. Sosyal politikanın konusunu oluşturan dezavantajlı grupların arasında yer alan kadınların işgücüne katılmaları ve istihdam edilmeleri ise hem toplumsal refaha hem de ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Fakat gerek toplumun kadına yüklediği sorumluluklar gerekse toplum içinde karşılaştıkları cinsiyet ayrımcılığı sebebiyle kadınlar eğitim alamamakta ya da eğitimlerini yarıda bırakmaktadırlar. Kadınların eğitim hayatına katılamamaları ya da eğitim hayatlarını tamamlayamamaları ise kadınların istihdama katılmalarına engel olan en büyük etkenlerden biridir. Bu bağlamda meslek edindirme kursları, kadınların eğitim seviyelerini arttırmalarını ve meslek sahibi olmalarını sağlayarak işgücüne katılımlarında ve istihdam edilmelerinde önemli bir rol oynayacaktır. Kadınların işgücüne katılmaları ve istihdam edilmeleri ise hem toplumsal refaha hem de ülkenin kalkınması açısından katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada halk eğitimi ve mesleki eğitim kavramlarına tarihsel süreçleri ile yer verilerek, yetişkin eğitiminin gerçekleştiği önemli kurumlardan birisi olan Halk Eğitim Merkezleri ele alınmıştır. Yalova ilinde bulunan Halk Eğitim Merkezlerindeki kurslara devam eden kursiyerlerle yapılan anket, meslek edinmeye yönelik kursları tamamlamış kadın kursiyerlerle mülakat yapılmış ve bu kursların kadınların işgücüne katılımlarına ve istihdamlarına olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adults play a major role in the social, cultural and economic development of a society.It is only through training that adults gain the necessary knowledge and skills to be able to exhibit the right attitudes and behaviors, to keep up with the changing world, to participate in the workforce and to achieve stability in their work. When we look at adult life from past to present, we see that education is part of it. But rapidly changing and developing science and technology necessitated the education of individuals in a more systematic and scientific way.With the rapid development of science and technology, new professions have emerged, the structure of work has changed and the need for skilled labor has increased. In order to keep up with these changes, to train qualified labor force and to provide economic and technological development, vocational training was needed. The participation of women in the labor force and their employment, which are among the disadvantaged groups that constitute the subject of social policy, will contribute to both social welfare and development of the country.Dur to both the responsibilities that society places on women and the gender discrimination that they face in the society, women cannot receive education or leave their education in the middle.Women's inability to participate in education, or their inability to complete their educational life, is one of the major factors that prevent women from participating in employment.In this context, vocational training courses will play an important role in women's participation in the labor force and their employment by increasing their education levels and providing them with a profession. Participation of women in the labor force and their employment will contribute both to social welfare and development of the country. In this study, the public education and vocational education concepts are included in the historical processes and Public Education Centers, one of the most important institutions where adult education takes place, are discussed.Survey conducted to trainees attending courses offered at public education centers in Yalova province and interviews with female trainees who continued courses for vocational training and the effects of these courses on labor participation and employment of women were examined.