Evlilik kalitesi ile affetme, ikili ilişkilerde güven ve mizah tarzları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of the relationship between marital quality and forgiveness, dyadic trust and humor styles
  1. Tez No: 530582
  2. Yazar: ANIL KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, evlilik kalitesi ile affetme, ikili ilişkilerde güven ve mizah tarzları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmaya Burdur ili genelinde yaşayan 367 evli birey dâhil edilmiştir. Araştırmada Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği, Heartland Affetme Ölçeği, İkili İlişkiler Güven Ölçeği ve Mizah Tarzları Ölçeği ile katılımcıların cinsiyet, çalışma durumu ve yaşadığı yeri öğrenmeye yönelik hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Evlilik kalitesi, affetme, ikili ilişkilerde güven ve mizah tarzlarının cinsiyet ve çalışma durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek için Bağımsız Örneklem t Testi, yaşanılan yere göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit edebilmek için de Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Evlilik kalitesi ile affetme, ikili ilişkilerde güven ve mizah tarzları arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu; affetme, ikili ilişkilerde güven ve mizah tarzlarının evlilik kalitesini yordayıp yordamadığını tespit edebilmek için ise Aşamalı Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre evlilik kalitesi ile alt ölçeği olan evlilikte doyum, ikili ilişkilerde güven ve saldırgan mizah tarzı cinsiyete göre farklılaşmakta ve bu farklılık erkekler lehine ortaya çıkmaktadır. Çalışma durumuna göre yapılan incelemede ise evlilikte görüş birliği ve katılımcı mizah tarzının çalışan bireyler lehine, saldırgan mizah tarzının ise çalışmayan bireyler lehine farklılaştığı gözlenmektedir. Bunun yanında yapılan ANOVA sonucunda affetme ve tüm affetme boyutları ile saldırgan mizah tarzında yaşanılan yere göre farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir. Son olarak evlilik kalitesinin yordayıcılarını ortaya koyan aşamalı regresyon analizi sonucunda, ikili ilişkilerde güven, affetme ve saldırgan mizah tarzının evlilik kalitesini anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Evlilik kalitesi, ikili ilişkilerde güven ve affetme ile pozitif, saldırgan mizah tarzıyla ise negatif ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between marital quality and forgiveness, dyadic trust and styles of humor. The research includes 367 married individuals who live in Burdur province. In the research, Revised Dyadic Adjustment Scale, Heartland Forgiveness Scale, Dyadic Trust Scale, Humor Styles Questionnaire and Personal Information Form which was prepared to learn gender, employment status and living place of participants was used. Independent Sample t Test was used to determine that marital quality, forgiveness, dyadic trust and styles of humor change or not change with gender and having a job or lack of job; One Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to determine that marital quality, forgiveness, dyadic trust and styles of humor change or not change with living place. Pearson Product Moment Correlation coefficient was used to investigate the relationship between marital quality and forgiveness, dyadic trust and styles of humor; Stepwise Regression Analysis was used to investigate that marital quality of forgiveness, dyadic trust and styles of humor predict or not predict. The results indicated that marital quality with satisfaction in marriage, dyadic trust and aggressive humor style change according to gender and this difference occurs in men' favor. In the study according to employment status, it was conduded that aggrement in marriage and affiliative humor style change in employed individuals' favor and aggressive humor style changes in nonemployed individuals' favor. Besides, as a result of ANOVA was detected that there are differences between forgiveness and all forgiveness dimensions with aggressive humor. In conclusion, it was detected that dyadic trust, forgiveness and aggressive humor style predict meaningly as a consequence of Stepwise Regression Analysis which revealed predictors of martial quality. Martial quality is associated with dyadic trust and forgiveness possitively; it is associated with aggressive humor negatively.