Bazı biber çeşitlerinin Cucumber mosaic virus (CMV) ile Tobacco mosaic virus (TMV) enfeksiyonlarına karşı reaksiyonlarının ve virüslerin biber gelişme parametrelerine olan etkilerinin incelenmesi
The determination of the reactions of some pepper varieties to Cucumber mosaic virus (CMV) and Tobacco mosaic virus (TMV) and the effects of virus infections on pepper growth parameters
  1. Tez No: 530590
  2. Yazar: FATİH SONER ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Cucumber mosaic virus (CMV) ve Tobacco mosaic virus (TMV) adlı etmenlerin üretimde kullanılan Sweet Ruby F1, Ergenekon F1, Asena F1, Yalova Çorbacı 12, BT İnce Sivri 016 ve Gizem Tatlı Sivri ticari çeşitlerindeki etkileri araştırılmıştır. Fide döneminde mekanik olarak CMV ve TMV izolatları ile inokule edilen tüm çeşitlerde virüslere özgü belirtiler ortaya çıkmıştır. Biber bitkilerindeki belirtilere göre hesaplanan % hastalık indeksi CMV için % 44,44-66,67 ve TMV için % 69.44-94,44 arasında değişmiştir. İnokulasyondan sonra 2., 4., ve 6. haftalarda bitkilerden alınan örneklerde, TMV konsantrasyonunun Ergenekon F1 ve Sweet Ruby F1 , CMV konsantrasyonunun ise Asena F1 ve Gizem Tatlı Sivri çeşitlerinde en düşük düzeyde olduğu görülmüştür. CMV ve TMV izolatlarının yaprak, gövde, kök ve meyve özelliklerini içeren bitki gelişim parametreleri üzerinde denemedeki biber çeşitlerinin sağlıklı bireylerindekine oranla genel olarak azalmaya neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Cucumber mosaic virus and Tobacco mosaic virus were investigated on commercially varieties such as Sweet Ruby F1, Ergenekon F1, Asena F1, Yalova Çorbacı 12, BT İnce Sivri 016 and Gizem Tatlı Sivri used in the production. Typical simptoms of two viruses were observed in all plants of pepper varieties when they were inoculated mechanically with isolates of CMV and TMV at the stage of seedling. % Disease Index values calculated by the symptoms produced on pepper plants were determined alternatingly as 44,44-66,67 % and 69.44-94,44 % for CMV and TMV, respectively. In the samples from the plants at 2, 4, and 6 weeks after inoculation, TMV concentration was lower in Ergenekon F1 ve Sweet Ruby F1 while Asena F1 ve Gizem Tatlı Sivri had less CMV content. It was found that both of virus isolates generally tend to decrease the plant growth parameters including leaf, body, root and fruit properties according to healthy indivuals of pepper varieties in the assay.