Attilâ İlhan'ın şiir kitaplarında kelime grupları
Word groups in Attilâ Ilhan's poetry books
  1. Tez No: 530599
  2. Yazar: SEVİL ACIPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 604
Özet
Dil bir milletin en önemli, en temel öğelerindendir. Her dil ortaya çıktığı kültür çemberinde gelişir ve varlığını sürdürür. Buna bağlı olarak da her dil kendisine ait anlamsal ve yapısal özellikler gösterir. Türkçe bu bağlamda ele alındığında anlam zenginliklerini içinde barındıran ve çok yönlü bir dil olarak tanımlanmalıdır. Sondan eklemeli dillerden olan Türkçe, en küçük birimi olan seslerin bir araya getirdiği sözcüklerden ve bu sözcüklerin anlam birlikleri ile oluşan cümlelerden meydana gelir. İşte bu bağlamda anlam birlikleri bir cümlenin adeta iskeletini oluşturmaları bakımından önemlidir. Çeşitli eklerle ya da anlamsal ilişkilerle ortaya çıkan bu birlikler cümle içerisindeki kelime gruplarını oluştururlar; kendi içlerinde farklı işlevsel özelliklere sahip olan bu gruplar aynı zamanda ele alınan dil malzemesinin bağlamını ortaya çıkarmaları bakımından önemlidir. Çünkü ortaya konulan kelime grubunda yer alan sözcükler tek başlarına farklı bir görevdeyken ortaya çıkarılan kelime grubunda sözcüğün görevi değişebilmektedir. Bu da hem yapısal hem de anlamsal farklılıklara yol açmaktadır. Kelime gruplarının anlamı genişletmesi ve dil birliklerini farklı biçimlerde ortaya koyması bakımından özenle tespit edilerek gruplandırılması gerekliliği her metin için önem arz etmektedir. Bu çalışmada Cumhuriyet Dönemi şairlerinden Attilâ İlhan'ın Tutuklunun Günlüğü,Böyle Bir Sevmek, Elde Var Hüzün, Korkunun Krallığı, Ayrılık Sevdaya Dahil ve Kimi Sevsem Sensin adlı şiir kitaplarındaki kelime grupları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is one of the most important, basic elements of a nation. Every language develops in the circle of culture that has emerged and continues its existence. Accordingly, each language has its own semantic and structural features. When considered in this context, Turkish should be described as a multifaceted language that contains richness of meaning. Turkish, which is a tongue-in-tongue language, comes from the words which are the smallest units, the voices, and the vocabulary formed by the meaning associations of these words. In this context, meaning associations are important in terms of forming a skeleton. These associations emerging with various suffixes or semantic relations form the groups of words in the sentence; These groups, which have different functional characteristics in themselves, are important in terms of revealing the context of the language material which is also studied at the same time. Because the words in the group of words that are revealed can be changed in the word group where the words are uniquely different. This leads to both structural and semantic differences. It is important for each text that the vocabulary groups need to be carefully identified and grouped in order to expand the meaning and to express language associations in different forms. In this study, the word groups in Attilâ Ilhan, poetry books -who is a poet of Turkish Republican period-named Tutuklunun Günlüğü, Korkunun Krallığı, Böyle Bir Sevmek, Ayrılık Sevdaya Dahil, Kimi Sevsem Sensin and Elde Var Hüzün were examined.