Türkiye'de katılım bankacılığı ve konvansiyonel bankacılık sistemi arasında fon toplama farkılıkların analiz edilmesi (Porter 5 güç analizi)
Banking and conventional banking system in Turkey accession to analyze between the acquisition fund rating is variable (Porter 5 power analysis)
  1. Tez No: 530644
  2. Yazar: EREN BÜYÜKŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF HAYKIR HOBİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Finansal sistemde geleneksel bankalarda olduğu gibi katılım bankaları da benzer fonksiyonları icra etmekle birlikte, farklılık arz eden düzenleme ve kurallarla faaliyetlerini sürdrümektedir. Katılım bankaları faaliyetlerini İslam dini ile belirlenen esaslara göre icra ederler. İslami bankacılık sistemi, Müslüman müşterilerin gereksinim ve taleplerine cevap verme ihtiyacının neticesinde ortaya çıkmıştır. Günümüzde de katılım bankacılığının büyüklüğü sürekli olarak artış gösterme, katılım bankaları farklı fon toplama ve kullandırma yöntemleri ile geleneksel bankaları karşısında varlığını büyüyerek devam ettirmektedir..
Özet (Çeviri)
Like the traditional banks in the financial system, the participation banks continue their activities with different regulations and rules, while performing similar functions. Participation banks conduct their activities according to the principles determined by Islamic religion. The Islamic banking system emerged as a result of the need to respond to the needs and demands of Muslim customers. Today, the size of participation banking is continuously increasing and participation banks are continuing their existence in the face of traditional banks with different fund collection and utilization methods.