Duyusal pazarlama ve marka sadakati ilişkisi: Ev tekstil ve dekorasyon mağazaları üzerine bir araştırma
The relationship between sensory marketing and brand loyalty: A research on home textile and decoration stores
  1. Tez No: 530645
  2. Yazar: HATİCE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Duyusal Pazarlama ve Marka Sadakati İlişkisi: Ev Tekstil ve Dekorasyon Mağazaları Üzerine Bir Araştırma konulu çalışmanın amacı; duyusal pazarlamanın, bir markaya ait görsel tasarımının, ambalajının, kokusunun, dokusunun ve tadının, müşterilerin davranışsal tepkileri ile kavramsallaştırılması yoluyla marka sadakatini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu araştırma ev tekstil ve dekorasyon firmalarına ilişkin algılayıcı pazarlama stratejisinin duyusal pazarlamaya yönelik mevcut literatürünü ve duyusal pazarlama uygulamalarını incelemektedir. Bu kapsamda ev tekstil ve dekorasyon pazarının önemli temsilcileri olan English Home ve Özdilek firmalarının pazarlama yöneticilerinin, duyusal pazarlama farkındalıklarını belirlemek ve gerçekleştirdikleri duyusal pazarlama uygulamalarını keşfetmek amacıyla, markaların pazarlama yöneticileri ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapılmıştır. Bu görüşmelerden elde edilen bilgileri desteklemek ve gerçekliklerini sınamak amacıyla, markaların Ankara ilinde bulunan mağazaları farklı gün ve saatlerde gözlem yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, duyusal pazarlamanın, marka sadakati yaratmada etkili bir yöntem olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study,“The Relationship Between Sensory Marketing and Brand Loyalty: A Research on Home Textile and Decoration Stores”, is to explore how sensory marketing is affected by the brand loyalty with conceptualizing the visual design, packaging, smell, texture and taste of a brand by the behavioural responses of the customers. This study examines the perceptual marketing strategy of home textiles and decoration companies, the existing literature on sensory marketing and sensory marketing applications. In this context, there had a semi-structured interview with the marketing managers of English Home and Özdilek, important representatives of the home textile and decoration industry, in order to determine their sensory marketing awareness and to realize their sensory marketing practices. In order to support the information gathered from these interviews and to test their reality, the stores of these two brands in Ankara were observed and examined at different days and hours. As a result, sensory marketing was found to be an effective method of creating brand loyalty when the findings of the study were evaluated.