Mekânın yeniden üretiminde jeoloji mühendisleri: Mekâna bakışları ve yabancılaşma
Geological engineers in the reproduction of the space: Their approach the space and alienation
- Tez No: 530651
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Temel konusu mekanı yeniden üreten jeoloji mühendisleri ve yabancılaşma olan bu tez çalışmasında jeoloji mühendislerinin mekân ile kurdukları ilişki ve bu ilişki bağlamında mesleklerini yerine getiriken yaşadıkları yabancılaşma incelenmiştir. Çalışma esas olarak Ankara'da kamu kurumu, özel sektör ve akademi olmak üzere üç farklı sektörde ücretli, yönetici ve iş sahibi olarak çalışan onsekiz jeoloji mühendisi ile gerçekleştirilen alan çalışmasında yapılan derinlemesine mülakatlarda elde edilen verilere dayanmaktadır. Çalışmada, jeoloji mühendislerinin genel anlamda ve işleri sebebiyle doğaya ve mekâna bakışı ve mekânı dönüştürmeleri sürecinde mekân algıları ve yabancılaşmaları konu edinilmiştir. Söz konusu yabancılaşma jeoloji mühendisinin doğa ve mekân algısı, doğa ve mekânı üretirken yaşadığı çelişkiler, kapitalist sistemde jeoloji mühendisinin değişen toplumsal ve sınıfsal konumu eksenlerinde çözümlenmiştir. Çalışmanın problemi ekseninde sektörel dağılımlarına bakılmaksızın işleri gereği sürekli mekân değiştirmek ve mekânı üretmek zorunda kalan jeoloji mühendislerinin mekâna, kendilerine ve işlerine yabancılaştıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship that geological engineers have established with space and the alienation they experienced while performing their profession in the context of this relationship have been examined in this thesis study, the research question of which is 'the alienation and the geological engineers who reproduce space'. The study is mainly based on data obtained from in-depth interviews conducted in the field study with eighteen geological engineers working in Ankara in salaried, professional and manager, employer positions in three different sectors, public institution, private sector and academy. The geology engineers' general or work related view on nature and space; and the spatial perceptions and alienations of geological engineers in the process of transforming the space have been the subject of this study. This alienation has been resolved on the axis of the geological engineer's sense of nature and space, contradictions they have experienced in producing nature and space, and their changing social and class position in the capitalist system. On the axis of the research question, it has been concluded that regardless of their sectoral distribution, the geological engineers who have to change the space and produce the space constantly due to their work, have become alienated to the space, themselves and their work.