Kültür, sanat ve şehir: Bask
Culture, art and city: Basque
  1. Tez No: 530650
  2. Yazar: DENİZ MAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu belgesel filmde İspanya'nın kuzeyine, çok turistik olmayan Bask bölgesine ve Pablo Picasso'nun İspanya İç Savaşı'nı resme yansıttığı“Guernica”tablosunun ismini aldığı“Guernica”kasabasına olan yolculuğum aktarılmıştır. Bask bölgesine ve bölgedeki“Bilbao”ve“San Sebastian”şehirlerine olan kültürel keşif yolculuğum, gastronomi ve sinema ekseniyle harmanlanarak bu seyahat belgeselinde ortaya konmuştur. Şehirlerde bulunan sanat eserleri ve kültürel ikonlar da filmde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this documentary film, my cultural discovery travel to the Basque county and my visit to“Guernica”town, which gives its name to the most famous painting made by Pablo Picasso that tells the story of the Spanish Civil War, is talked over. By integrating gastronomy and cinema angle, the documentary film tries to portray the Basque culture and the art backgrounds of the cities, Bilbao and San Sebastian.